Kasırga vurdu tüm şehir çöple kaplandı

Meksika'nın güneyindeki sahil kenti Acapulco'da, 25 Ekim'de karayı vurdu ve büyük bir yıkıma neden oldu. Otis Kasırgası'nın ardından şehir tamamen çöple kaplandı.

Kasırga vurdu tüm şehir çöple kaplandı
Yayınlanma Tarihi : 12 Kasım 2023 20:56

Otis Kasırgası, Meksika'yı vurdu. Şehirde taş üstünde taş kalmazken, bölgedeki çöpler rahatsızlığa neden oluyor.

Kasırganın kenti terk etmesinden sonra cadde ve sokakların mobilyalar, ev eşyaları ve atık torbalarıyla dolması nedeniyle bölge sakinleri kötü kokunun yanı sıra salgın hastalık riskiyle de mücadele ediyor.

Hükümetten yapılan açıklamada, Acapulco'nun temizlenmesine yardım sağlanması için binlerce askerin görevlendirildiği bildirildi.

Biriken çöplerin salgın hastalıklara yol açabileceği endişesiyle yetkililerden yardım isteyen bölge halkı, çöplerin ve atık eşyaların bir an önce temizlenmesini istiyor.

Yaklaşık 900 bin kişinin etkilendiği Otis Kasırgası'nda, 50'den fazla kişi hayatını kaybederken aynı zamanda büyük maddi hasar meydana gelmişti.

Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, hastalıkların önüne geçilmesi için şehrin dezenfekte edeceğini ve çöplerin kısa zamanda ortadan kaldırılacağı sözünü vermişti.

26 Ekim'de 5. kategoriye yükseldiği ve "yıkıcı olabileceği" uyarıları yapılan Otis Kasırgası nedeniyle, Meksika'nın turistik kenti Acapulco'da görülmemiş bir doğal felaket yaşanmıştı.

Muhabir: Sinan Doğan-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :