Kazakistan'da Su Taşkını Nedeniyle Yerinden Olanların Sayısı 13 Bini Aştı

Kazakistan'da karların erimesiyle meydana gelen su taşkını nedeniyle yerinden edilenlerin sayısı 13 bin 659 kişiye yükselirken, 49 köye ulaşımın kesildiği bildirildi.

Kazakistan'da Su Taşkını Nedeniyle  Yerinden Olanların Sayısı 13 Bini Aştı
Yayınlanma Tarihi : 01 Nisan 2024 20:54

Kazakistan'da yoğun yağışlı geçen kışın ardından sıcaklığın yükselmesiyle birlikte karların hızla erimesi sonucu taşkınlarla mücadele sürüyor. Ülkede birçok köy tamamen su altında kaldı ve barajların kapasitesi aşıldı. Batı, doğu, kuzey ve orta kesimlerdeki kara yolları ve köprüler de su altında kalarak 49 köye ulaşım kesildi. 

Acil Durumlar Bakanlığı, su baskınından etkilenen bölgelerden 13 bin 659 kişinin tahliye edildiğini, bunların 1655'inin helikopterlerle kurtarıldığını açıkladı. Ayrıca 10 binden fazla büyükbaş ve küçükbaş hayvanın da tahliye edildiği belirtildi. Şu anda askerlerin de dahil olduğu 8 bin 458 görevli su taşkınlarıyla mücadele ediyor.

Öncelikli Görev Can Kayıplarını Önlemek

Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, konuyla ilgili hükümetin yetkili kurum yöneticileriyle yaptığı toplantıda, karşılaştıkları selin son 30 yılın en büyüğü olduğunu söyledi.

Tokayev, durumun her an kötüye gidebileceği uyarısında bulunarak, "Şu anda öncelikli görev, can kayıplarını önlemektir." dedi.

Su taşkınından etkilenen bölgelere gerekli yardımı sağlayacaklarını kaydeden Tokayev, vatandaşların maddi kayıplarının da devlet ve iş dünyası tarafından tazmin edileceğini duyurdu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :