Libya Başbakanı Dibeybe'den Ülkedeki Siyasi Krizi Bitirecek Öneri

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe, üniversitesindeki akademisyenler onuruna düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, ülkedeki siyasi krizi ve çıkmazı bitirecek öneride bulundu.

Libya Başbakanı Dibeybe'den Ülkedeki Siyasi Krizi Bitirecek Öneri
Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2022 22:30

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, katıldığı bir törende ülkedeki siyasi krizi ve çıkmazın bitmesine yardımcı olarak önerilerde bulundu. Dibeydi, yaptığı konuşmada, ülkenin net bir Anayasası olmamasını eleştirirken, önce kalıcı bir Anayasa, ardından açık ve güvenilir bir seçimi işaret etti.

Anadolu Ajansı'ndan Ali Semerci'nin haberine göre; Dibeybe, Misrata Üniversitesindeki akademisyenler onuruna düzenlenen törende konuşma yaptı.

Başbakan Dibeybe, "Net bir Anayasa olmadan ve seçimler yapılmadan Libya'daki bu siyasi krizden çıkmak hiçbir şekilde mümkün değildir. Libya için seçimlerin yapılması ve kalıcı bir Anayasa yolundan başka bir seçenek yok." diye konuştu.

Hükümetin seçim yapmaya hazır olup olmadığı konusuna da değinen Dibeybe, seçim yapmaya hazır olduklarını, bunu belirli tarihlerde seçim komisyonuna ileteceklerini ifade etti.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi (TM) tarafından Başbakan olarak seçilen Fethi Başağa da konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Başağa, "Vatandaşların güvenliğini sağlayamayan kanun kaçağı bir çetenin, seçimlerin yapılmasını garanti etmesine güvenmek mümkün değil." ifadelerine yer verdi.

Sivillerin kanının akmamasına çok önem verdiklerini savunan Başağa, kaos nedeniyle masum insanların hayatlarının tehdit altında olduğunu kaydetti.

Başağa, sivillerin ve savunmasız vatandaşların korunmasının ancak BM gözetiminde başkent Trablus’un her türlü ağır ve orta silahtan arındırılması ve güvenlik düzenlemeleri yapılmasıyla sağlanabileceğini aktardı.

Anayasal meşruiyet doğrultusunda yetkilere sahip bir devletin varlığı olmaksızın güvenliğin sağlanamayacağını ve barışın tesis edilemeyeceğini vurgulayan Başağa, bunun kendilerini parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru ilerlemeye teşvik ettiğini kaydetti.

Kaynak:Haber Kaynağı