Libya'da Dibeybe Başkanlığında Kurulan Hümüketin 18 Aylık Görev Süresi Doldu

Libya'da Libya Ulusal Birlik Hükumeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'nin kurduğu hükümetin18 ay olarak belirlenen görev süresi sona ererken başkent Trablus sokaklarında hareketli dakikalar yaşanmaya başladı.

Libya'da Dibeybe Başkanlığında Kurulan Hümüketin 18 Aylık Görev Süresi Doldu
Yayınlanma Tarihi : 23 Haziran 2022 01:28

Libya'da siyasi kriz, Libya Ulusal Birlik Hükumeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'nin başkanlığında kurulan hükümetin, 18 ay olarak belirlenen görev süresinin bitmesiyle tekrardan derinleşmeye başladı. 

Anadolu Ajansı'ndan Hacer Başer'in haberine göre; Trablus'ta son iki gündür hükümete bağlı ek güçlerin konuşlandırıldığı ve silahlı araçların sıkça görüldüğü ifade ediliyor. Gözlemciler bunu, hükümetin yönetimi devretmeyi reddettiği yönünde verilen bir mesaj olarak değerlendiriyor.

Ulusal Birlik Hükümeti'nden birkaç gün önce yapılan açıklamada, ülkedeki siyasi krizden açık bir Anayasa, başkanlık ve parlamento seçimleri yapılarak çıkılabileceği ifade edilmişti.

Dibeybe de daha önceki açıklamalarında görevi ancak seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini belirtiyordu.

Öte yandan, 24 Aralık'ta yapılması planlanan seçimlerin gerçekleştirilememesinin ardından Tobruk'taki Temsilciler Meclisinin (TM) başbakan seçtiği Fethi Başağa ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Libya Siyasi Diyalog Forumu'na göre Ulusal Birlik Hükümeti'nin görev süresinin bittiğini kaydetti.

Başağa, "ülkedeki tüm güvenlik, mali, askeri ve yargı makamlarını, ulusal, yasal ve ahlaki sorumluluklarını üstlenmeye, görev süresi dolmuş hükümetle iş yapmamaya" çağırdı.

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun Kasım 2020'deki toplantılarında belirlenen yol haritasında geçiş süreci yönetiminin görev süresi 18 ay olarak öngörülmüştü.

Kaynak:Haber Kaynağı