New York'un Finans Merkezinde Türk Bayrağı 24. Kez Coşkuyla Göndere Çekildi

New York'un dünyaca ünlü finans merkezi Wall Street'te "41. Geleneksel New York Türk Yürüyüşü ve Festivali Bayrak Çekme" töreni düzenledi.

New York'un Finans Merkezinde Türk Bayrağı 24. Kez Coşkuyla Göndere Çekildi
Yayınlanma Tarihi : 17 Mayıs 2024 22:31

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Wall Street bölgesindeki meşhur boğa heykelinin de bulunduğu Bowling Green Park’ta (TADF) "41. Geleneksel New York Türk Yürüyüşü ve Festivali Bayrak Çekme" töreni düzenledi. Bu yıl 24. kez gerçekleşen etkinlikte, Türk bayrağı büyük coşkuyla göndere çekildi.

41. Türk Günü Yürüyüşü ise 18 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek. Sabah saatlerinde New York Madison Avenue ve 38th Street'te başlayacak yürüyüş, Madison Square Park'ta sona erecek. Yürüyüş kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı mehter takımı, Osmanlı Türk müziğini icra edecek. Ayrıca programda sanatçılar konser verecek, çeşitli gösteriler izleyiciler ile buluşacak.

Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü 1981'e Kadar Uzanıyor

ABD'de Türk diplomatların Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilmesine tepki amacıyla ilk olarak 1981'de düzenlenen yürüyüş, sonraki yıllarda geleneksel hale geldi.

Törene, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yıldız, Türkiye'nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, TADF Başkanı Gülay Aydemir, BM Daimi Temsilciliği İletişim Müşaviri Gül Kıratlı, diplomatik misyonlardan temsilciler, Türk okullarının, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda Türk vatandaşı katıldı.

Yürüyüşe, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dahil Türk dünyasından binlerce kişi Türk bayraklarıyla katılıyor. Yürüyüş kapsamında çeşitli dernek ve kuruluşlara ait tören araçları resmi geçişler düzenliyor, Türkiye'den gelen sanatçılar konserler veriyor.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :