Orta ve Kuzey Amerika'da Aşırı Sıcaklar Kabus Olmaya Devam Ediyor

Meksika, Orta Amerika ve ABD'yi etkileyen aşırı sıcak hava dalgaları, dehşet verici bir gerçeğin altını çiziyor: Küresel ısınma, bölgeyi Sanayi Devrimi öncesine kıyasla 35 kat daha fazla aşırı sıcak dalgasıyla karşı karşıya bırakıyor.

Orta ve Kuzey Amerika'da Aşırı Sıcaklar Kabus Olmaya Devam Ediyor
Yayınlanma Tarihi : 21 Haziran 2024 00:09

Meksika, Orta Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı bölgelerini etkisi altına alan aşırı sıcak hava dalgaları, insan kaynaklı küresel ısınma nedeniyle dehşet verici bir şekilde artıyor. Son araştırmalar, bu bölgelerde yaşanan aşırı sıcak dalgalarının Sanayi Devrimi öncesine kıyasla 35 kat daha fazla olma ihtimalinin olduğunu ortaya koyuyor.

Uluslararası bilim insanlarının oluşturduğu World Weather Attribution (WWA) tarafından yapılan araştırmada, insan kaynaklı küresel ısınmanın Kuzey ve Orta Amerika'daki aşırı sıcaklar üzerindeki etkisini gözlemlemek için mayıs ve haziran aylarının 5 gününde maksimum gündüz ve gece sıcaklıkları incelendi.

Uzmanlar, insan kaynaklı küresel ısınmanın hava sıcaklığını gün içinde yaklaşık 1,4 santigrat derece artırdığını, bu durumun aşırı sıcak dalgalarını Sanayi Devrimi öncesi döneme kıyasla 35 kat daha olası hale getirdiğini tespit etti.

Gece sıcaklıklarının da yaklaşık 1,6 santigrat derece arttığını belirleyen uzmanlar, artış eğiliminin devam edeceğini ve yayılabileceğini belirtti.

Uzmanlar, fosil yakıt üretiminin durdurulması için gerçek bir faaliyette bulunulmazsa ölümcül sıcak hava dalgalarının yaygınlaşacağına dikkati çekti.

The Guardian'ın haberine göre, araştırmanın yazarlarından Izidine Pinto, "İnsanlar, atmosferi fosil yakıt emisyonlarıyla doldurduğu sürece sıcaklıklar daha da kötüleşecek ve savunmasız insanlar ölmeye devam edecek." ifadesini kullandı.

Meksika'da yılın başından bu yana etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 125'e çıkmış, bazı eyaletlerde hava sıcaklığı 45 santigrat dereceyi aşmıştı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :