Özbekistan'da TİKA'nın Desteğiyle Türkoloji Fakültesi Yeniden Açıldı

Özbekistan'da, TİKA onarımını yaptırdığı ve donanım desteğinde bulunduğu Taşkent Devlet Doğu Bilimleri Üniversitesi'nde 1991'de kurulan Türkoloji Fakültesi binasının açılışı yapıldı.

Özbekistan'da TİKA'nın Desteğiyle Türkoloji Fakültesi Yeniden Açıldı
Yayınlanma Tarihi : 22 Şubat 2024 22:40

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Özbekistan'da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) onarımını yaptırdığı ve donanım desteğinde bulunduğu Taşkent Devlet Doğu Bilimleri Üniversitesi Türkoloji Fakültesi binasının açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine Özbekistan'da temaslarını sürdüren TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, TİKA Taşkent Program Koordinatörü Ali Rıza Tezcan, Taşkent Devlet Doğu Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülçehre Rihsiyeva ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde konuşan TİKA Başkanı Serkan Kayalar, kardeş ülke Özbekistan'da ve açılış programında bulunmaktan dolayı memnuniyetini paylaştı.

Kurulduğu 1918'den bu yana, üniversitede Özbekistan'ın ve bölgenin ihtiyacı olan alanlarda çok sayıda bilim insanının yetiştiği ve araştırmalar yapıldığını aktaran Kayalar, üniversitenin çalışmalarıyla Özbekistan'ın kalkınma hedeflerine rehberlik edecek aydınları yetiştirmeye devam edeceğini kaydetti.

Kayalar, üniversite bünyesinde 1991'de kurulan Türkoloji Fakültesi’nin Türkçe eğitimi üzerine sadece Özbekistan’da değil, Orta Asya coğrafyasında bir ilk olduğunu ve bu alanda yapılan çalışmaların artmasına öncülük ettiğini vurgulayarak, TİKA tarafından onarılan Türkoloji Fakültesinin Türk Kültürü ve Dili alanında yapılan çalışmaların artacağını sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :