Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan savaş açıklaması! Orta Doğu için korkulu zamanlar...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Anglosaksonların, Orta Doğu'da büyük bir savaşa neden olabileceğini ifade ederek, "Bu çizgi, Ukrayna dahil diğer bölgelerde de görülüyor." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan savaş açıklaması! Orta Doğu için korkulu zamanlar...
Yayınlanma Tarihi : 06 Kasım 2023 21:12

Hamas'ın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonunun ardından İsrail'in resmi olarak savaş durumuna geçmesi bölgede ortalık kan gölüne döndü.

Lavrov, başkent Moskova'da 4 Kasım'da açılan "Rusya" Uluslararası Fuarı kapsamında çevrim içi katıldığı konferansta, güncel konulara dair açıklamalarda bulundu.

Orta Doğu'daki duruma işaret eden Lavrov, şu ifadeleri kullandı:

"Anglosaksonların, Orta Doğu’yu büyük savaşın eşiğine sürüklediğini görüyoruz. Bu çizgi, Ukrayna dahil diğer bölgelerde de görülüyor. Buna benzer çok örnek var ancak sonuç aynı. Irak, Libya ile olduğu gibi devlet yapısının yok edilmesi veya zayıflaması. Bunu Suriye ile de yapmaya çalıştılar. ​Böyle bir politikanın diğer sonuçları arasında terörizm ve aşırıcılığın artması, insanların kaderinin bozulması, yıkılan aileler, milyonlarca mülteci akışı bulunuyor."

Batılı ülkelerin, dünyanın çeşitli bölgelerinde kaos, ülkeler ve halklar arasında kavgalar, etnik ve dinler arası çelişkiler yaratmaya çalıştığı değerlendirmesinde bulunan Lavrov, "​​​​​​Batı, kendi sorunlarını başka ülkelerin üzerinden çözmeye ve başkalarının kaynaklarını sömürmeye alıştı." dedi.

Lavrov, NATO'nun geleceğiyle ilgili soruya "NATO, geçmişin kalıntısı. NATO'nun kuruluş sebebini yitirmesinin ardından varlığını sürdürmemesi gerekiyordu. Burada Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı'nı kastediyorum. NATO, dokunaçlarını tüm gezegene yayıyor. Üzücü ancak onların çökeceğini düşünüyorum. Hegemonya herkese bu kadar pervasızca ve ısrarla dayatılamaz. Zamanlar artık değişti." yanıtını verdi.

Muhabir: Dmitri Chirciu-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :