Rusya iyi sonuçlanmayacağını söyledi! "Avrupa'da askeri güvenlik gündemi"

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa'da askeri güvenliğin sağlanması yönündeki girişimler ile ilgili önemli açıklama yaptı. "Bu aşamada, onlarla silahların kontrolü alanında herhangi bir anlaşma yapılması mümkün değil" denildi.

Rusya iyi sonuçlanmayacağını söyledi! "Avrupa'da askeri güvenlik gündemi"
Yayınlanma Tarihi : 07 Kasım 2023 21:51

Rusya Dışişleri Bakanlığı bugün öğle saatlerinde önemli bir açıklama yaptı. Rusya'nın Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'ndan (AKKA) çekilme sürecinin sona erdiği ifade edildi.

Bu antlaşmayla bağlantılı diğer anlaşmaların da geçerliliğini yitirdiğine işaret edilen açıklamada, Rusya'nın "ABD ve müttefiklerinin yıkıcı pozisyonu" nedeniyle antlaşmayı 2007'de askıya aldığı vurgulandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Rusya'nın çıkarlarını dikkate almadan Avrupa'da askeri güvenliği sağlamaya yönelik girişimler, iyi sonuçlara yol açmaz. Yeni koşullar için uygun olmayan eski anlaşmalara bağlı kalma girişimleri de başarısızlığa mahkum ve silahların kontrolü alanındaki işbirliği mekanizmalarının çökmesine yol açabilir. NATO üyesi ve ittifakın etkisindeki ülke yetkilileri, müzakere etme kapasitesine sahip olmadıklarını gösterdi. Bu aşamada, onlarla silahların kontrolü alanında herhangi bir anlaşma yapılması mümkün değil."

Tarafların konvansiyonel güçlerine sınırlamalar getiren AKKA, NATO ve Sovyetler Birliği'nin de yer aldığı Varşova Paktı ülkeleri arasında 1990'da Paris’te imzalanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 29 Mayıs'ta AKKA'yı feshetme yönünde kararname imzalamıştı.

Muhabir: Dmitri Chirciu-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :