Rusya'da darbe! Putin nerede? Rusya'da Darbeyi kim yaptı? Wagner nedir?

Rusya'da darbe girişimi oluyor! Putin nerede merak edilir.. Darbeyi Rusya'da kim yaptı? Wagner nedir? Wagner grubu kaç kişiden oluşuyor? Rusya'yı ayağa kaldıran darbe girişiminde son dakika. Rusya'daki darbeden son durum nedir?

Rusya'da darbe! Putin nerede? Rusya'da Darbeyi kim yaptı? Wagner nedir?
Yayınlanma Tarihi : 24 Haziran 2023 00:47

Rusya'da darbe! Putin nerede? Rusya'da Darbeyi kim yaptı? Wagner nedir? soruları en çok araştırılan sorular arasında yer alıyor.

Tüm dünyayı alarma geçiren darbe girişimine karşı Rusya iddiaları doğruladı.

Peki nedir Wagner? 

Wagner Grubu, Rusya'nın çeşitli bölgelerdeki çıkarlarını korumak için faaliyet gösteren bir özel askeri şirkettir. Wagner Grubu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın bir müttefiki olan iş adamı Yevgeny Prigojin tarafından kurulmuştur. Wagner Grubu, Ukrayna, Suriye, Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali gibi ülkelerde savaşmıştır. Wagner Grubu, Rusya'nın resmi askeri güçlerinden bağımsız olduğunu iddia etse de, Rus hükümetiyle yakın bağlantıları olduğu ve Rusya Savunma Bakanlığı'ndan silah ve eğitim aldığı bilinmektedir. Wagner Grubu, savaştığı bölgelerde insan hakları ihlalleri ve savaş suçları ile suçlanmıştır.

Rusya'da son günlerde yaşanan gelişmeler, ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve askeri krizi gözler önüne seriyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gücünü sarsan bir darbe girişimi iddiası, Wagner Grubu'nun rolü ve liderinin kimliği, uluslararası kamuoyunun merak ettiği konular arasında. Bazı kaynaklar, Wagner Grubu'nun Ukrayna'da savaş başladığından bu yana Rus ordusu ile çatışmalar yaşadığını bildirdi. Bazıları ise Wagner Grubu'nun darbe girişimine karıştığını veya darbeyi önlemeye çalıştığını iddia etti. Rusya'da darbe girişiminin arkasında kimin olduğu henüz netleşmedi.

Rusya'da darbe girişimi: Putin nerede?

Rusya'da son günlerde yaşanan gelişmeler, dünyanın dikkatini çekiyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeny Prigojin ile arasında çıkan anlaşmazlık sonucu darbe girişimine maruz kaldığı iddia ediliyor. Prigojin, sosyal medyada yaptığı açıklamada, Putin ve yönetimini hedef alarak, "Bu gece, Rusya'yı zora sokan hainlere ve suçlulara dersini vereceğiz. Savunma Bakanı Şoygu Kızıl Meydan'da asılacak." dedi.

Kremlin Sarayı ise, Putin'in durumun farkında olduğunu ve gerekli önlemleri aldığını duyurdu. Rusya'da olağanüstü hal ilan edildi ve Moskova borsası büyük bir düşüş yaşadı. Ukrayna ise, Rusya'nın işgal ettiği Kırım'ı füzelerle vurmaya hazırlandığını açıkladı.

Rusya'daki darbe girişimi, Putin'in geniş stratejik hedeflerini tehlikeye atabilir mi? Putin, Ukrayna'yı işgal etmekle ne amaçlıyor? Rusya'nın diğer paralı asker grupları ne durumda? Dünya bu soruların cevabını bekliyor. İlerleyen dakikalarda Rusya'nın resmi bir açıklama yapmasu bekleniyor.