Rusya'yı sarsan Wagner kurucusu Prigojin'in hayatı... Gerçek mesleği çok başkaymış

Dünya, Putin'in şefi lakaplı Prigojin'i konuşuyor! Sosis satıcılığından Rusya'nın en kilit aktörüne... İşte Prigojin'in hayatı...

Rusya'yı sarsan Wagner kurucusu Prigojin'in hayatı... Gerçek mesleği çok başkaymış
Yayınlanma Tarihi : 24 Haziran 2023 14:26

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en yakın müttefiklerinden biri olan ve "Putin'in Şefi" lakabıyla tanınan Yevgeny Prigojin, dünyanın pek çok yerinde Rusya'nın çıkarlarını savunan bir iş adamıdır. Prigojin'in hayatı, sosis satıcılığından başlayarak Rusya'nın en kilit aktörlerinden birine dönüşmesine kadar ilginç bir yolculuk içerir.

Prigojin, 1961 yılında Leningrad'da (şimdiki St. Petersburg) doğdu. Babası bir fizikçi, annesi ise bir doktordu. Ancak Prigojin, akademik bir kariyer yerine sokaklarda hayatta kalmayı tercih etti. 17 yaşında hırsızlık yaparken yakalandı ve dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapishanede sosis satıcılığı yaparak para kazandı.

Hapisten çıktıktan sonra Prigojin, restoran işine girdi. 1990'larda Rusya'da piyasa ekonomisinin gelişmesiyle birlikte Prigojin, ülkenin en büyük restoran zincirlerinden birini kurdu. Bu sayede Putin ile tanışma fırsatı buldu ve onun güvenini kazandı.

Prigojin, restoran işinin yanı sıra askeri ve güvenlik alanlarında da faaliyet göstermeye başladı. Wagner Grubu adlı özel askeri şirketin sahibi olduğu iddia edilen Prigojin, Rusya'nın Suriye, Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerdeki operasyonlarında önemli bir rol oynadı. Ayrıca Prigojin'in internet trolleri ve sahte haberler üreten bir fabrikası da olduğu öne sürüldü.

Prigojin, hem Rusya hem de uluslararası alanda pek çok dava ve yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Ancak Prigojin, bunların hiçbirine aldırış etmedi ve Putin'in desteğiyle gücünü korudu. Prigojin'in gelecekteki planları ne olursa olsun, onun Rusya'nın en etkili ve tartışmalı kişiliklerinden biri olduğu şüphesizdir.

NTV'de aktarılanlara göre; Prigojin'in fazla öne çıkmama siyaseti, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle sona erdi. Prigojin, Wagner'in Ukrayna savaşında oynadığı rolle sık sık açıklama yaparak ön plana çıktı. Hatta her açıklamasıyla dünyanın gündemine oturmaya başladı. Bir süre sonra bu açıklamalardan birinde Prigojin'in Rus ordusu ile arasının bozuk olduğu ortaya çıktı. Şoygu ve Gerasimov, Wagner'e yeteri kadar silah sağlamamakla suçlandı. Bu gerilim giderek tırmandı. Şimdi en çok konuşulan şey ise Putin'in neden Prigojin gibi bir isme ihtiyaç duyduğu oldu. Kremlin'in Prigojin ve Wagner sayesinde özel ve hassas operasyonları ismini karıştırmadan yürütebildiği belirtiliyor. Bu durumun Kremlin'in operasyona karıştığının inkar etme yetkisi verdiğine dikkat çekiliyor.