Sri Lanka'da Sular Durulmuyor! Büyük Protesto Öncesi Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Ekonomik kriz nedeniyle hayat şartlarının halk üzerindeki baskısının oldukça arttığı Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'da yarın yapılması planlanan geniş çaplı protesto öncesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Sri Lanka'da Sular Durulmuyor! Büyük Protesto Öncesi Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi
Yayınlanma Tarihi : 09 Temmuz 2022 00:53

Tarihin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya gelen Sri Lanka'da ülke genelinde elektrik kesintileri 13 saati bulmasının ardından, Mart 2022'de halk protesto hakkını kullanarak sokağa inmişti. 

9 Mayıs'ta göstericiler ile hükümet yanlıları, Sri Lanka Başbakanlık Ofisi çevresinde karşı karşıya gelmiş, askeri birlikler ise göreve çağrılmıştı. Protesto ve muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa aynı gün istifa etmişti. Ancak ülke geneline yayılan protesto ve şiddet olayları sokağa çıkma yasağına neden olmuştu.

Protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisinde bulunduğu toplam 5 kişi hayatını kaybederken, 250 kişi yaralanmıştı. 

Anadolu Ajansı'ndan Büşra Selvi Öğütcen'in haberine göre; Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ile Başbakan Ranil Wickremesinghe'nin istifası talebiyle yarın Kolombo'da yapılması beklenen geniş çaplı protesto öncesinde önlemler alındı.

Kolombo ve civarında yerel saatle 21.00'de başlayan sokağa çıkma yasağı, ikinci bir emre kadar sürecek.

Öğrencilerden Protesto

Bu arada, siyah giyinen binlerce öğrenci, Kolombo'da Rajapaksa ve Wickremesinghe'nin istifası talebiyle protesto gösterisi düzenledi.

Ellerinde siyah bayrak taşıyan öğrenciler, "Yeter - şimdi gidin" yazılı pankartlar taşıdı.

20-30 Haziran'da bulundukları Kolombo'da Sri Lankalı yetkililerle görüşen Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti ile Sri Lanka yönetimi arasında "kurtarma paketi"ne ilişkin görüşmeler sürüyor.

Sri Lanka anayasasına göre, kendi rızasıyla istifası etmediği sürece bir devlet başkanının görevden alınması neredeyse imkansız.

Kaynak:Haber Kaynağı