Yeni Kaledonya'da TikTok Yasağına Karşı Hukuki Mücadele

La Quadrature du Net Kuruluşu, İnsan Hakları Ligi (LDH) ve çok sayıda Yeni Kaledonya vatandaşı, hükümetin TikTok kullanımını yasaklama kararına karşı yargı yoluna başvurdu.

Yeni Kaledonya'da TikTok Yasağına Karşı Hukuki Mücadele
Yayınlanma Tarihi : 21 Mayıs 2024 23:19

BFMTV haberine göre, kullanıcıların dijital platformlardaki haklarını savunan La Quadrature du Net Kuruluşu, İnsan Hakları Ligi (LDH) ve çok sayıda Yeni Kaledonya vatandaşı, hükümetin TikTok kullanımını yasaklama kararına karşı yargı yoluna başvurdu.

İnsan hakları savunucuları, yasak kararının ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay'a taşındı. Savunucular, bu kararın Fransa hükümeti tarafından bağımsızlık yanlısı hareketi bastırmak için alındığını iddia etti.

Hükümet ise Ada'daki şiddet olaylarının yayılmasında TikTok kullanımının etkisi olduğunu savunuyor. Ancak mahkeme, "TikTok kullanımı ve şiddet" arasında yeterli bulgu olmadığını belirterek, hükümete savunmasını yapmak için 24 saat ek süre tanıdı.

Yeni Kaledonya'da, Fransız hükümetinin anayasal reform girişimine karşı çıkan bağımsızlık yanlıları 13 Mayıs'tan itibaren harekete geçmişti. Ardından başkent Noumea'da ve adanın farklı noktalarında şiddet olayları tırmanmıştı. Fransa Başbakanı Gabriel Attal, 15 Mayıs'ta TikTok'un yasaklandığını ve olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini duyurmuştu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :