Genel Müdür Yardımcısı konuştu! İş Bankası’na 250 milyon dolarlık finansman

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, "Sürdürülebilirlik alanında da depremden etkilenen bölgenin yeniden inşası ile kalkınmasına yönelik faaliyetleri ve ekonomik hayatta kadınları desteklemeyi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Genel Müdür Yardımcısı konuştu! İş Bankası’na 250 milyon dolarlık finansman
Yayınlanma Tarihi : 03 Kasım 2023 18:53

Türkiye İş Bankası, yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamında yaklaşık 250 milyon dolar tutarında kaynak bularak büyük bir yatırıma imza atıyor.

İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından “BB+” notu verilen, 5 yıl nihai vadeli ve 4 dilimden oluşan işleme, ticari bankalar ve yatırımcıların yanı sıra Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) da yatırımcı olarak katıldı.

EBRD tarafından sağlanan 100 milyon dolar tutarındaki kaynağın 80 milyon doları deprem bölgesine hizmet ve ürün sağlayan firmaların finansman gerekliliklerinin karşılanmasında, 20 milyon doları ise kadınların yöneticisi/sahibi olduğu işletmelerin finansmanında kullandırılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, yurt dışından gelen havale akımlarına dayalı seküritizasyon işlemlerinin Türk bankalarının uluslararası fonlama kaynakları arasında önemli bir yer tuttuğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"2000 yılından bu yana havale akımlarına dayalı seküritizasyon işlemleri ile uzun vadeli kaynak sağlıyoruz. Başarıyla sürdürdüğümüz seküritizasyon işlemleri ile Türkiye ekonomisine kaynak sağlamaya devam ederken, sürdürülebilirlik alanında da depremden etkilenen bölgenin yeniden inşası ile kalkınmasına yönelik faaliyetleri ve ekonomik hayatta kadınları desteklemeyi sürdüreceğiz."

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :