SGK uzmanı, asgari ücreti 20 bin TL'ye çıkaracak formülü anlattı

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, asgari ücretin 20 bin TL olabileceğini belirterek yapılması gerekenleri x hesabından yaptığı paylaşımla tek tek anlattı.

SGK uzmanı, asgari ücreti 20 bin TL'ye çıkaracak formülü anlattı
Yayınlanma Tarihi : 03 Aralık 2023 15:11

Ay sonunda asgari ücrete zam gelecek. Çalışanlar asgari ücretin en az 25 bin TL olmasını istiyor. SGK uzmanları ise bu rakamın imkansız olduğuna dikkat çekiyorlar.

Asgari ücret 20 bin TL nasıl olur?

haber3.com sitesindeki habere göre; Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, asgari ücretin 20 bin TL olabileceğini belirterek yapılması gerekenleri açıkladı.

Asgari ücretin 20 bin TL'ye çıkabileceğini belirten Erdursun, yapılması gerekenleri tek tek yazdı. 

Erdursun X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: 

3.jpg

"Asgari Ücret ve diğer ücretler şu şekilde daha çok arttırılabilir.

-Ocak ayında asgari ücret komisyonunun belirleyeceği zam ücretlere yansıtılmalı,

-Normal zam dışında belirlenecek seyyanen artış rakamı belirlenerek işverence işçinin maaşına ilave edilmeli ve bu tutar işverenin ödeyeceği vergiden mahsup edilmelidir.

-Yani şirketler karlarının bir kısmını devlete öderken bir kısmını da çalışanının maaşına ilave etmelidir.

-Bu durumda çalışanın ücreti daha çok artar, ücret artışının işverene maliyeti düşer, devlet ücrete katkı koymuş olur, ücret artışı fiyatlara daha az oranda yansır, enflasyonu da daha az etkiler.

Bu durumda asgari ücreti 20.000TL bandına çekebiliriz, diğer ücretlerde aynı oranlarda artar, derinlemesine hissedilen krizde çalışanlar bir nebze olsun rahatlayabilirler..."

 

Etiketler :