Türk şirket Irak'ta yatırım yapacak! Olimpik stadyum için düğmeye basıldı

Ulusal ve uluslararası birçok yatırım ile karşımıza çıkan Urcu Grup, Irak'ın Nasiriye kentinde olimpik stadyum inşa etmek için harekete geçti.

Türk şirket Irak'ta yatırım yapacak! Olimpik stadyum için düğmeye basıldı
Yayınlanma Tarihi : 24 Ekim 2023 22:10

Son zamanlarda ulusal ve uluslararası yatırım ile dikkat çeken Urcu Grup, bu kez Orta Doğu'ya açılıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Irak'ta uzun yıllardır faaliyet gösteren Urcu Grup ile Irak Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında Nasiriye Olimpik Stadyumu'nun inşası için anlaşma imzalandı.

2 yılda tamamlanması beklenen proje, 40 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilecek.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Urcu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Urcu, anlaşma kapsamında 40 milyon dolarlık yatırımla Nasiriye kentinde 30 bin koltuk kapasiteli, içinde 75 odalı otel ve antrenman sahalarının bulunduğu olimpik bir stadyum yapacaklarını bildirdi.

Urcu, şunları ifade etti:

"Grup olarak, farklı coğrafyalarda ve sektörlerde yer alan şirketlerimizle inşaat, petrol ve gaz sahası hizmetleri, arıtma, atık su yönetimi ve geri dönüşüm, ahşap uygulamaları ve iç dizayn, medikal servisler, uluslararası ticaret ve havacılık alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Bilgi, tecrübe ve global iletişim gücümüzle faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalardaki etkinliğimizi artırıyoruz.

Bu kapsamda Irak pazarında elde ettiğimiz zengin tecrübeyle yeni bir projenin startını veriyoruz. Daha önce Fransız bir şirketin başlattığı ancak devamını getiremediği bu projeyle bölge takımlarının daha iyi şartlarda mücadele etmesini, yeni yeteneklerin spora kazandırılmasını sağlayacağız. Üst düzey donanımıyla sporcuların konfor ve fonksiyonellik beklentisine cevap verecek projeyi 2 yıl gibi oldukça kısa bir sürede tamamlayarak Irak spor dünyasına kazandıracağız."

İnşaat malzemeleri Türkiye'den temin edilecek

Urcu, stadyumun inşaatında kullanılacak malzemeleri Türkiye'den temin edeceklerini belirterek, "Ürün tedarikinde önceliğimiz Türkiye olacak. İki ülke arasında son yıllarda hız kazanan ticari faaliyetleri daha da hızlandırmayı, Türk inşaat sektörünün gücünü projemizde yansıtmayı öncelikli olarak benimseyeceğiz." ifadesini kullandı.

Projenin Irak'taki yeni yatırımlar için "başlama vuruşu" niteliği taşıdığını vurgulayan Urcu, bu ülkede uzun yıllara dayalı deneyimleri ve bilgi birikimleri sayesinde nitelikli projelere imza atacaklarını kaydetti.

Muhabir: Uğur Aslanhan-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :