Bakan Şimşek'ten Ekonomide 'İyileşme' Mesajı: Programımız Çalışıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın brüt rezervini açıkladı. Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 'iyileşme' mesajı verdi.

Bakan Şimşek'ten Ekonomide 'İyileşme' Mesajı: Programımız Çalışıyor
Yayınlanma Tarihi : 16 Mayıs 2024 18:39

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X'ten yaptığı paylaşımda, ekonomi programının çalıştığını ve finansal göstergelerin iyileştiği mesajını verdi.

Risk primini gösteren CDS'nin geçen yıl mayıs ayına göre 435 baz puan azalarak 2020 yılı şubat ayından sonraki en düşük seviyesi olan 268 baz puana gerilediğine dikkati çeken Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2023 yılı ağustos ayından itibaren kesintisiz olarak gerileyen Kur Korumalı Mevduat stoku yüzde 36 azalırken, nominal düşüş 1,2 trilyon liraya ulaştı. Bu dönemde, TL mevduatların toplam içindeki payı 14 puan arttı. Merkez Bankası brüt rezervi 134,4 milyar dolara ulaşırken, swap hariç net uluslararası rezervlerde son bir buçuk aydaki iyileşme 42 milyar dolar oldu. Programımızın olumlu sonuçları ve artan güven ile güçlenen finansal istikrar dezenflasyona önemli katkı sağlayacak."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :