Dünya Çapında Boykota Uğrayan Mcdonald's, İsrail'deki 225 Restoranını Satın Alacak

ABD merkezli fast food restoran zinciri McDonald's, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı yapılan boykotlar nedeniyle işlerinin etkilendiğini açıkladıktan sonra, İsrail'deki 225 franchise restoranını satın alacağını duyurdu.

Dünya Çapında Boykota Uğrayan Mcdonald's, İsrail'deki 225 Restoranını Satın Alacak
Yayınlanma Tarihi : 04 Nisan 2024 23:20

McDonald's, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı yapılan boykotların işlerini etkilediğini açıkladıktan sonra, İsrail'deki 225 franchise restoranını satın alacağını duyurdu. 

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Alonyal'ın McDonald's Corporation'a restoranlarını satma anlaşmasının imzalandığı belirtildi. Alonyal'ın İsrail'de 30 yılı aşkın süredir McDonald's markası ile faaliyet gösterdiği ve 225 restoran ile 5 binden fazla çalışanı bulunduğu ifade edildi. 

Satın alma işleminin tamamlanmasının ardından, McDonald's'ın Alonyal'ın restoranlarının ve operasyonlarının sahibi olacağı ve çalışanların eşdeğer şartlarda çalışmaya devam edeceği açıklandı.

İsrail Askerlerine Bedava Yemek Dağıtacağını Açıklaması Tepki Toplamıştı

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik başlattığı saldırılara destek niteliğinde açıklamalar yapan ve yardımlar gönderen uluslararası firmalar, dünya çapında boykota ve protestolara uğramaya başlamıştı.

ABD'li restoran zinciri McDonald's boykot kampanyalarıyla karşı karşıya kalan Batı'lı markalar arasında yer almıştı. McDonald's'ın İsrail'deki işletmecisi Alonyal'ın İsrail askerlerine bedava yemek dağıtacağını açıklaması büyük tepki toplamıştı.

Dünyanın farklı ülkelerindeki McDonald's şirketleri İsrail askerlerine dağıtılan bedava yemeğin "McDonald's İsrail" oluşumunun tasarrufunda olduğu yönünde açıklamalar yapmıştı.

Orta Doğu'daki çatışmalar boykotların hedefindeki şirketlerin bilançolarına da yansırken, McDonald's'ın finansal sonuçları piyasa beklentilerini karşılayamamıştı. McDonald's'ın geliri, geçen yılın son çeyreğinde Orta Doğu'daki çatışmaların şirketin satışlarını etkilemesiyle beklentilerin altında kalmıştı. McDonald's'tan yapılan açıklamada, Orta Doğu'daki satışların bölgedeki savaştan etkilendiği belirtilmişti.

McDonalds'ın Üst Yöneticisi (CEO) Chris Kempczinski de ocak ayındaki açıklamasında, Orta Doğu'da ve dışındaki pek çok pazarda, Gazze'deki savaştan ötürü McDonald's gibi markaları etkileyen "yanlış bilgilerden" şirketin anlamlı ölçüde etkilendiğini aktarmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :