IMF'den Almanya'ya Çağrı: Borç Frenini Gevşetin

Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya'nın orta vadede artan harcama baskılarıyla karşı karşıya olduğunu ve bu ihtiyacı karşılamak için yetkililerin "borç frenini" ılımlı bir şekilde gevşetmeyi düşünmesi gerektiğini bildirdi.

IMF'den Almanya'ya Çağrı: Borç Frenini Gevşetin
Yayınlanma Tarihi : 28 Mayıs 2024 22:36

Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya'nın orta vadede artan harcama talepleriyle karşı karşıya olduğunu ve bu ihtiyacı karşılamak için yetkililerin "borç frenini" ılımlı bir şekilde gevşetmeyi değerlendirmesi gerektiğini bildirdi.

IMF'nin Alman ekonomisine ilişkin 4. Madde Konsültasyonu kapsamındaki değerlendirmenin ön bulguları, 28 Mayıs 2024 tarihinde açıklandı.

Alman ekonomisinin büyük şokların ardından toparlanmaya başladığı belirtilen açıklamada, enflasyonun daha da zayıflamasıyla kademeli toparlanmanın bu yıl da devam etmesinin beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, orta vadede hızlı nüfus yaşlanmasının ekonomik büyümeyi yavaşlatması ve kamu maliyesini olumsuz etkilemesinin beklendiği kaydedildi.

Ekonomik görünüme ilişkin risklerin genel olarak dengeli olduğuna işaret edilen açıklamada, "borç frenine" uyumun gerektirdiği şekilde mali duruşun bu yıl sıkılaşmasının beklendiği ifade edildi.

Açıklamada, orta vadede Almanya'nın artan harcama baskılarıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekilerek, "Artan harcama ihtiyaçlarını karşılamak için yetkililerin borç frenini ılımlı bir şekilde gevşetmeyi düşünmesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

IMF'nin açıklamasında, orta vadeli harcama baskılarını azaltacak veya geliri artıracak reformlara da ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :