İsrail'in Gazze'ye İşgali Nedeniyle ABD'li Dünyaca Ünlü Restoran Zincirlerinin Satışları Geriledi

İsrail'in Gazze'yi işgal etmeye başladığı 7 Ekim'den bu yana boykotların hedefindeki ABD'li restoran zincirleri KFC ve Pizza Hut ve Taco Bell'in mağaza satışları ilk çeyrekte geriledi.

İsrail'in Gazze'ye İşgali Nedeniyle ABD'li Dünyaca Ünlü Restoran Zincirlerinin Satışları Geriledi
Yayınlanma Tarihi : 01 Mayıs 2024 21:26

KFC, Pizza Hut ve Taco Bell restoranlarının sahibi ABD'li restoran işletmeciliği şirketi Yum! Brands, 2024'ün birinci çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

Yum! Brands'in 2024'ün birinci çeyreğine ait bilançosunda, şirketin geliri yüzde 3 azalarak 1,6 milyar dolara düştü. Bu rakam, piyasa beklentisinin altında kaldı. Ancak şirketin net karı yüzde 5 artarak 314 milyon dolara yükseldi. Ayrıca hisse başına kar da geçen yıla göre artış gösterdi.

Yum! Brands'in aynı mağaza satışları ise yüzde 3 düşüş gösterdi.

KFC ile Pizza Hut'ın Orta Doğu Satışları Da Azaldı

Şirket bünyesindeki restoran zincirlerinden KFC'nin aynı mağaza satışları ilk çeyrekte yüzde 2, Pizza Hut'ın da yüzde 7 geriledi. Taco Bell'in aynı mağaza satışları ise yüzde 1 artış gösterdi.

Kısaca "KFC" olarak bilinen Kentucky Fried Chicken'ın satışları, bu dönemde Orta Doğu, Türkiye ve Kuzey Afrika'da yüzde 5 azaldı. Pizza Hut'ın da Orta Doğu ve Afrika'daki satışları yüzde 8 düştü.

Yum! Brands Üst Yöneticisi (CEO) David Gibbs, şirketin bilançosunun açıklanmasının ardından yapılan telekonferansta, Orta Doğu'daki çatışmanın etkilerinin dağınık ve ölçülmesi zor olsa da en çok etkilenen pazarlarda iyileşme görmeye başladıklarını söyledi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :