SGK uzmanı Özgür Erdursun açıkladı. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

SSK, Bağ-Kur ve memur emekli maaşı zammında milyonlar 6 aylık enflasyon oranının açıklanmasını beklerken SGK uzmanı Özgür Erdursun emeklileri yakından ilgilendiren zam oranlarını açıkladı

SGK uzmanı Özgür Erdursun açıkladı. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?
Yayınlanma Tarihi : 12 Haziran 2024 13:08

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun hem asgari ücrete ara zam hem de emekli zammı için çok konuşulacak bir değerlendirmede bulundu. İşte Erdursun’un o açıklamaları:

“Görüşmelerden bir sonuç alınacağını düşünmüyorum. Çünkü emeklilerin ne beklediğini Sayın Erdoğan da biliyor. Durumun herkes farkında. Seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Seyyanen bir zam yaparsak 7 bin TL, 10 bin TL gibi bir rakam, artış ile beraber, biz memurlarımıza aylık veremeyiz.   

Yatırımlarımızı durdurmak zorunda kalırız’ diye bir ifade kullanmıştı. Ve sonrasında da, “Biz emekliye artış yapmak istiyoruz ama önemli olan fiyat istikrarı’ diyor. Şu anda hükümetin hedefi fiyat istikrarı.  

Bu sağlanana kadar da fiyat istikrarsızlığının faturasını emekli, çalışan ve asgari ücretli ödemeye devam edecek. Bunu sağlamak da çok kolay bir iş değil.  

KİM, NE KADAR ZAM ALACAK?

Daha önce şöyle demiştim: “Asgari ücrete sıfır zam, memura ve memur emeklisine yüzde 20, SSK ve Bağ-Kur emeklisine ortalama yüzde 25 artış yapılabilir Temmuz ayında.” Dediğim şu an gerçekleşiyor maalesef.  

Emekliye seyyanen zam da olmayacak. Emekliye de asgari ücretliye de zam olmayacak. Emekliye kanunda öngörülen enflasyon farkı verilecek. Bunun dışında bir refah payı ya da iyileştirme düşüncesi hükümette yok. Yüzde 5 refah payı ile yüzde 30’a tamamlanır düşüncesi dahi yok.  

Asgari ücrette de bir artış beklenmiyor. Bu nedenle de cebine 25, 30, 40 bin lira giren sabit ücretliyi de zor günler bekliyor. Sabit ücretli çalışanlar bu enflasyonun faturasını öder. Gelirleri giderleri karşısında erir. Biz şu an Türkiye’de bunu yaşıyoruz.”  

Emekli maaş zammı 3 Temmuz’da refah payı ve seyyanen zam olmadan 6 aylık enflasyonun belli olması ile netleşecek. Milyonlara zamda geri sayım başlarken 5 aylık kesinleşen rakam da Mayıs ayı enflasyonu sonrası netleşti.   

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı için 5 aylık kesinleşen oran yüzde 22,72 oldu. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 10 toplu sözleşme zammı ve yüzde 6.72’lik 5 aylık memur enflasyon farkı ile yüzde 17,4’lük zammı garantiledi. 

TEMMUZ 2024 SSK, BAĞ-KUR VE MEMUR EMEKLİ MAAŞI

Beklenen yüzde 20’lik artış ile en düşük memur emekli maaşının refah payı ve seyyanen zam olmadan 17.690 TL’yi bulması bekleniyor. Yüzde 25’lik artış ile SSK 2000 öncesi emekli kök maaş zammı 11.367 liradan 14.208 liraya yükselebilir. 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ

En düşük emekli maaşının ise yapılacak bir düzenleme ile 10 bin TL’den 12.500 – 15.000 TL aralığına çekileceği konuşuluyor.