Hadise boşandı tartışmalar bitmedi! Avukatlar boşanma davasındaki hıza isyan ettiler

Şarkıcı Hadise'nin olaylı boşanması tartışma konusu olmaya devam ediyor. Magazin gündemi Kerimcan Durmaz söylentileriyle çalkalanırken hukuk dünyası ise boşanma davasındaki hıza isyan ediyor.

Hadise boşandı tartışmalar bitmedi! Avukatlar boşanma davasındaki hıza isyan ettiler
Yayınlanma Tarihi : 02 Ekim 2022 14:46

Mehmet Dinçerler ve Hadise boşandı. Bu durum magazin dünyasında da şok etkisi yarattı. Ancak hukuk dünyası da söz konusu boşanma davasının peşini bırakmıyor.

ŞAŞIRTAN HIZ!

Şarkıcı Hadise Açıkgöz'ün 14 Eylül'de açtığı boşanma davası açtı ve dava 30 Eylül'de bitti. Başka davalarda aynı mahkeme 3 ay sonraya gün vermekte. Bu durum avukatları isyan ettirdi.

Independent Türkçe'den Cihat Arpacık'ın haberine göre, bu duruma özellikle avukatlar tepkili.

Aynı mahkemeye yapılan başka talepler için 3 ay sonraya gün alabilen avukatlar olduğu belirtiliyor.

"İş yükünün olmaması ve gerekli araştırma sürecinin tamamlanmış olması gerekiyor"

Avukat Abdullah Üsame Ceran, yoğun bir iş yükü altında olan yargının bir davayı 15 gün içinde bitirebilmesinin çok olağan olmadığı görüşünde.

"İş yükünün olmadığı ve davayla ilgili gerekli araştırma sürecini tamamlamış bir mahkeme elbette 15 günde davayı bitirebilir ama mevcut koşullarda 2 haftada duruşma günü alabilmek çok kolay değil" diyen avukat Ceran, bir başka meslektaşının aynı mahkemeden aralık ayına gün alabildiğini belirtti.

Ekimde açtığı davada aralık ayına gün verildi

Bir başka avukat ise Beykoz 2. Aile Mahkemesi'nde nisan ayında açtığı davanın duruşmasını aralık ayında alabildiğini söyledi.

Şimdi avukatların kendi arasında tartıştığı durum şu:

1 yıldan az evli kalan çiftlerin anlaşmalı boşanma davası açabilmesinin önünde mevzuat engeli var. Davanın "çekişmeli" olarak açılması gerekiyor. Bazı avukatlar, tarafların duruşmaya tanık getirmesiyle süreç içinde davanın "anlaşmalı boşanmaya" evrilebileceği görüşünde. Ama sistemin otomatik olarak verdiği duruşma gününün yine de 15 gün gibi kısa bir süre içinde verilmesi normal bir durum olarak değerlendirilmiyor. Hukukçular, normal seyri içinde duruşmanın 2023 yılı içinde gelebileceğini düşünüyor.

Beykozlu yazar Tuncer: Ünlüler ile Beykoz Adliyesi arasında adı konmamış protokol var

Beykoz Adliyesi ile ilgili çarpıcı bir iddia da Beykoz'da doğan ve burada büyüyen yazar Ekrem Tuncer'den geldi.

Bir an önce boşanmak isteyen ünlülerin, Beykoz'da ikamet etmeseler de boşanma davalarını buradaki adliyede açtıklarına değinen Tuncer, ünlülerle adliye arasında "adı konmamış bir protokol" olduğu görüşünde.

Ünlülerin sıradan vatandaşların aksine araçlarını adliyenin bahçesine kadar sokabildiklerini de ifade eden Tuncer, "Sosyal medya fenomenlerinin bile bu şekilde ayrıcalıklı bir muameleye tabi tutulduğuna şahitlik ettim" dedi.