Sansüre uğrayan Mabel Matiz’e Cem Yılmaz’dan destek açıklaması!

Cem Yılmaz, GQ Türkiye tarafından düzenlenen ödül töreninde sansüre uğradığını belirten Mabel Matiz'e yaptığı açıklamayla destek oldu. Cem Yılmaz'ın açıklaması medyada da büyük ses getirdi

Sansüre uğrayan Mabel Matiz’e Cem Yılmaz’dan destek açıklaması!
Yayınlanma Tarihi : 03 Aralık 2022 16:42

Mabel Matiz, Özgür düşünceleri ve açık görüşlü fikirleri nedeniyle zaman zaman hedef oluyor. Bu kez de Mabel Matiz uğradığı sansürle gündeme geldi. Sanat dünyasından şarkıcı Mabel Matiz'e destek yağarken bir destekte komedyen Cem Yılmaz'dan geldi.

all.com.tr'de yer alan habere göre; Tarzı ve şarkılarıyla adından söz ettiren Mabel Matiz, temmuz ayında “Karakol” isimli şarkısının klibini yayınladı. Klibi kısa sürede sosyal medyada gündem olan şarkıcı, LGBTİ karşıtlarından tepki çekmişti. Tepkilerin ardından RTÜK’ün klibin yayınlanmaması için sansür uyguladığı ileri sürülmüştü. Kliple ilgili tepkiler devam ederken GQ Türkiye’nin ödül töreninde dikkat çeken bir olay yaşandı.

mabel-matiz-1232-696-0.jpg

 Aylar önce GQ ekibi tarafından aranarak gecede ödül vermesi istenen Mabel Matiz, törende sahneye çağrılmadı. Klibine uygulanan sansür nedeniyle sahneye çıkarılmadığını söyleyen Mabel Matiz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “‘Karakol’ klibiyle ilgili sansür haberleri ve yoğun gündem sebebiyle GQ Türkiye ekibinin son gün benle ilgili takdimden vazgeçtiğini, gün boyu kendi içlerinde bunu görüştüklerini birinci ağızdan öğrendim. Ne yazık ki bana son andaki bu değişikliği bildirme nezaketi bile gösterilmemişti.

Böyle şeyler ara ara oldu, bunlar beni yolumdan, oluşumdan döndürmedi. Döndürmez de. Büyütmemeyi ve yola devam etmeyi hep düstur edindim. Ödül takdim edip etmemek de zaten bir mesele değil. Ancak ana teması ‘co-exist’ yani ‘bir aradalık’ olan, uzun uzun ‘bir aradalık’ konuşmalarının yapıldığı, sponsorlarla dolup taşmış bir gecede şahsıma yapılan bu nezaketsizliği ve ayrımcılığı yine de paylaşmak, kamuoyunun takdirine sunmak istedim. Sansürün kendisini de, olayın geneline hasıl olan dev iletişimsizliği de son derece yanlış ve nezaketsiz buluyorum.

Bizler ancak birbirimizin varlığını kabul ederek, birbirimizi anlamaya çalışarak, birbirimize el uzatarak bir arada olabileceğiz. Ancak o zaman güzel, ferah, daha aydınlık bir yere varabileceğiz. Birbirimizi yok sayarak, birbirimize haksızlık ederek değil. Hayatın her anında bu bilince ihtiyacımız var.”

Cem Yılmaz’dan destek açıklaması

sansure-ugrayan-mabel-matize-cem-yilmazdan-destek-1.jpg