Sıcak Kafa dizisiyle ekranlara dönen Şevket Çoruh'dan peynir fiyatlarına isyan! Sözlerine destek yağdı

Vatandaş hayat pahalılığından dert yanarken ünlü oyuncu Şevket Çoruh'da isyan etti. Uzun yıllar Arka Sokaklar dizisinde yer alan oyuncu şimdilerde Sıcak Kafa dizisiyle seyirci karşısında. FOX TV canlı yayınında konuşan Çoruh ekonomi yorumuyla olay oldu

Sıcak Kafa dizisiyle ekranlara dönen Şevket Çoruh'dan peynir fiyatlarına isyan! Sözlerine destek yağdı
Yayınlanma Tarihi : 08 Aralık 2022 16:43

Halk TV'nin derlediği habere göre; Şevket Çoruh, FOX TV canlı yayınına konuk oldu.  Çoruh, peynir fiyatları üzerinden verdiği örnekle zamların insanları nasıl etkilediğini hatırlattı.


Çakallarla Dans 6 filminde rol alan, Netflix'te yayınlanan Sıcak Kafa'da da oynayan Şevket Çoruh da Fox'ta çıktığı bir yayında gıda fiyatlarından dert yandı. Çoruh katıldığı programda gıda fiyatlarına gelen zamların sanatseverleri de etkilediğini belirterek "Yarım kilo peynirin 140 lira olduğu yerde mizah yapmak da zorlaşıyor" ifadelerini kullandı. Çoruh sözlerinin devamında "Sanatsal etkinliklere gideceğim için yarım kilo kıyma alır çocuklarıma yediririm diye düşünen çok insan olduğu için bu dönemde yaptığımız işler çok daha kıymetli hale geliyor" diye konuştu.

Vatandaş süt bile alamıyor

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, son bir yılda büyükbaş hayvan sayısı 442 bin 711 baş azalarak 17 milyon 875 bine gerilerken ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı, eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4, 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 azaldı. Süt üretimindeki azalma süt ürünlerine de yansıdı.

Yılın ilk 9 ayında tereyağı üretimi yüzde 25,4, ayran üretimi yüzde 11,1, yoğurt üretimi yüzde 3,9 artarken; inek peyniri üretimi yüzde 5,1 ve içme sütü üretimi yüzde 0,7 azaldı. Tüm bu gelişmeler, süt ve süt ürünlerinin fiyatının son bir yıl içinde üçe katlanmasına neden oldu. Birçok vatandaş kilosu 200 liraya kadar çıkan peyniri alışveriş sepetlerinden çıkarmak zorunda kalırken, gelişme çağında çocuğu olan aileler kilosu 35 liraya çıkan pastörize sütü bile alamaz hale geldi.