Sosyal medya fenomenlerine vergi denetimi; İncelemeler başladı

Sosyal medya üzerinden gelir elde eden sosyal medya fenomenlerine vergi denetimi başlatıldı

Sosyal medya fenomenlerine vergi denetimi; İncelemeler başladı
Yayınlanma Tarihi : 25 Mart 2024 13:50

Sosyal medya fenomenleri, son yıllarda hızla artan popülariteleri ve geniş kitlelere ulaşmalarıyla dikkat çekiyor. Bu durum, gelirlerinin kaynağını ve vergi ödemelerini de beraberinde getiriyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, sosyal medya fenomenlerinin vergi durumlarını incelemek üzere başlattığı denetimlerle gündemde.
 

Sosyal medya fenomenleri, markalarla yaptıkları işbirlikleri, sponsorluk anlaşmaları ve reklam gelirleri gibi çeşitli gelir kaynaklarına sahip olabiliyorlar. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bu denetimlerle amacı, sosyal medya fenomenlerinin elde ettikleri gelirleri doğru bir şekilde beyan etmelerini ve vergi yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağlamak.

CEZALAR BÜYÜK

Vergi ödemeyen sosyal medya fenomenlerine hangi cezalar kesiliyor belli oldu

Duvar'daki habere göre; Sosyal medya fenomenlerinin vergi kaçırma cezaları, kaçırılan verginin tutarına göre değişmektedir. Ancak, bu cezalar oldukça yüksek olabilmektedir. Örneğin, 100.000 TL vergi kaçıran bir fenomen, 200.000 TL ceza ödemek zorunda kalabilir

TRT’nin haberine göre; gelirlerini beyanlarına yansıtmayanlar veya eksik yansıtanlar vergi dairelerine çağrılıp gerekli yasal işlemler uygulanacak.


Bu yasal işlemler neler?

Uyarı sonrası beyannameler verilirse tahakkuk eden gelir vergisi yüzde 20 vergi ziyaı cezası uygulanacak.

Buna rağmen hala beyanname verilmemesi halinde ise vergi incelemesi başlatılacak. Vergi incelemesi sonrasında ise takdir komisyonu kararı çıkarılacak vergi cezasında etkili olabilecek.