Cep telefonuna virüs bulaştığı nasıl anlaşılıyor? İşte telefondaki 6 belirti

Tüm bilgilerinizi, özel dosyalarınızı sakladığınız akıllı telefonunuz bazen sanal korsanların saldırısına uğrayabilir! Cep telefonunuza peki virüs bulaştığı nasıl anlaşılıyor?

Cep telefonuna virüs bulaştığı nasıl anlaşılıyor? İşte telefondaki 6 belirti
Yayınlanma Tarihi : 16 Temmuz 2022 19:49

Sanal simsarların sayısı hızla artıyor. Eskiden gerçek hayatta dolandırıcılık kurbanı olanlar artık sanal ortamda kurban oluyorlar. Üstelik çok sayıda kişinin sanal ortamda dolandırıldığından haberi bile olmuyor

Cep telefonları günümüzde en çok kullanılan araçlar arasında yer alıyor. Teknoloji geliştikçe telefonlar da gelişti ve akıllı modeller piyasada hızla yayılmaya başladı.

Cep telefonlarına zaman zaman sanal korsanlar saldırı yapabiliyor.

Sanal korsanların kötü amaçlı yazılımlar ve uygulamalar yoluyla telefon kullanıcılarını hedef aldıkları biliniyor.

Milyonlarca cep telefonu kullanıcısı hemen hemen her gün sanal korsanların hedefi olabiliyor. Sanal korsanlar telefonlara erişebiliyor ve bu durumdan çok sayıda kişinin haberi bile olmuyor.

Peki cep telefonuna virüs bulaştığında hangi sinyaller ortaya çıkıyor?

Sözcü gazetesinde yayınlanan bir içerikte cep telefonlarına virüs bulaşması durumunda telefonlarda oluşan 6 belirtiye dikkat çekildi!

Eğer sizlerin de telefonlarında da abu belirtiler varsa dikkat etmenizde fayda var!

1- AKILLI TELEFONUNUZ YAVAŞLADIYSA


Uygulamaların yüklenmesi beklenenden uzun sürüyorsa bu, saldırıya uğradığınız anlamına gelebilir. Ayrıca, uygulama hiçbir neden yokken çökerse de virüs habercisi olabilir.

2- ŞARJI ÇABUK BİTİYORSA


Akıllı telefonların şarjı zamanla çok daha hızlı azalır ve pil ömürleri kısalır; ancak bu durum aniden yaşanıyorsa, kötü amaçlı yazılımlara işaret edebilir.

Bunun nedeni, kötü amaçlı yazılımın arka planda gizlice hareket ederken daha fazla güç tüketmesi.

3- FATURALARIN ARTMASI


Eğer faturalarınızda artışlar yaşanıyorsa, bu verilerinize sızıldığını ve hatta artık maddi olarak size zarar verdiğini gösterir.

4- AÇILIR PENCELERDEKİ ARTIŞ


Pop-up’lar web tarayıcılarında oldukça standart olsa da çok sık görünmeye başladıklarında, cep telefonunuza bir tür tehlikeli reklam yazılımı bulaştığı anlamına gelebilir.

5- BİLİNMEYEN NUMARALARDAN GELEN ARAMALAR


Bilinmeyen numaralardan çok sayıda mesaj ve arama almak, telefonunuzun güvenliğinin ihlal edildiğinin önemli bir işareti olabilir.

6- AŞIRI ISINMA


Aşırı ısınan bir akıllı telefon, eskidiği veya Güneş’e çok fazla maruz kaldığı anlamına geldiği gibi, kötü amaçlı yazılımların çalışmaya başladığının da göstergesi olabilir.

TELEFON SALDIRI ALTINDAYSA NE YAPILMALI?

Eğer cep telefonunuzun saldırı altında olduğunu düşünüyorsanız  güvenilir bir virüs koruma programı indirin ve telefonu tarayın! Hala içiniz rahat değilse mutlaka telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürün ve sıfırlayın.

Ancak önemli fotoğraf ve videolarınız varsa onları yedeklemeyi unutmayın!

Cep telefonlarına ulaşan sanal korsanlar banka hesaplarınızı boşaltabilir, sosyal medya hesaplarınızı ele geçirebilir. İstenmeyen görüntülerinizin yayılmasına neden olabilirler!