Cep telefonuyla kaliteli ve profesyonel fotoğraflar çekmek isteyenlere öneriler!

Fotoğrafçılığa merakı olan fakat fotoğraf makinesi olmayanlar için birbirinden güzel tavsiyelerimiz var. İşte cep telefonuyla kaliteli ve profesyonel fotoğraflar çekmek isteyenlere öneriler!

Cep telefonuyla kaliteli ve profesyonel fotoğraflar çekmek isteyenlere öneriler!
Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2022 02:40

Akıllı telefonlar sadece birkaç yıl içinde iletişim kurma, çalışma, bilgi arama ve çok daha fazlasını yapmaya başladı ve hayatlarımızda gerçek bir devrim yarattı. Bu cihazların içerik üretme ve tüketme şeklimiz üzerinde de büyük bir etkisi oldu. Artık hepimiz birkaç basit hareketle, paylaşmak, göndermek veya anılarımızda saklamak için her an anlık görüntüler ve kayıtlar alabiliriz. Bundan 1-2 nesil öncesine kadar hayal edilmesi bile imkansız olan şeyleri telefonlarımızla yapabiliyoruz.

Bazı tahminlere göre sadece 2021 yılında dünya çapında yaklaşık 1.500 milyar dijital fotoğraf çekildi. Tahmin ettiğiniz gibi, bunların %90'ından fazlası akıllı telefon ile çekildi.

Ancak, bu çekimlerden kaç tanesi niteliksel bir bakış açısıyla gerçekten dikkate değer? Muhtemelen çok azı. Bu nedenle, bu yazıda, sosyal ağlardaki arkadaşlarımız tarafından da takdir edilebilecek ve akıllı telefonlarla daha iyi fotoğraflar çekmemizi sağlayacak püf noktalarını derledik.

LENSİNİZİ TEMİZLEYİN

Her şeyden önce, belki de en sıradan, ancak fotoğraflarımızın başarısı için belirleyici olabilecek tavsiyeyle başlayalım. Kamera lenslerini temizlemekten bahsediyoruz. Telefon kamerası açıkta olduğundan, kendi parmak izlerimizle bile onları kirletmek çok kolaydır. Bu gerçek bir problem çünkü lenslerin kirli olması sensöre daha az ışık girmesi anlamına geliyor. Bu nedenle görüntüler her zaman bulanık olabilir, çok keskin olmayabilir ve hatları kötü tanımlanmış olabilir. Lensleri etkili bir şekilde temizlemek için, herhangi bir antistatik, alkolsüz temizleyiciyi doğrudan mikrofiber bir beze püskürtmek için kullanabilirsiniz. Ancak evden uzaktaysak temiz bir bez mendil de yeterli olacaktır.

ÇÖZÜNÜRLÜK AYARINI UNUTMAYIN!

Kaliteli fotoğraf çekerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör de çözünürlüktür . Bu, kameranın dahili ayarlarına doğrudan erişilerek herhangi bir zamanda değiştirilebilir. Örneğin buradan, akıllı telefonumuz tarafından desteklenen maksimum çözünürlüğü ayarlayabilir ve her bir fotoğrafın boyutunu büyütebilirsiniz.. Ancak bu, büyük bir bellek kullanımı anlamına gelir ve bu nedenle düzenli olarak telefondaki gereksiz fotoğrafları da silmelisiniz.

IZGARALAMA METODU

Ayarlardan, fotoğraflarımızın kadrajını daha uyumlu ve dengeli hale getirecek gerçekten ilginç bir aracı, yani "ızgarayı" etkinleştirebilirsiniz. Ekranı 9 kareye bölen bu ızgara sayesinde kadraj ayarlaması çok daha kolay olacak.

AŞIRI ZOOM (YAKINLAŞTIRMA) YAPMAYIN

Son olarak, fotoğrafların niteliksel olarak daha iyi görüntülenmesi için yakınlaştırmayı dikkatli kullanmak önemlidir. Bu işlev çok kullanışlıdır çünkü lensimizden uzaktaki manzaraları, nesneleri ve nesneleri çekmenize olanak tanır. Bununla birlikte, çoğu zaman, fotoğraflara can sıkıcı bir grenli efekt veren dijital bir yakınlaştırmadır.
Bu sorunun üstesinden gelmek için, lens üzerine uygulanacak mini lensler ve diğer optik aletler satın alabilirsiniz. Bu şekilde, gerçek profesyoneller gibi gerçekten olağanüstü fotoğraflar çekebilirsiniz.