NASA'nın Ay'ı İncelemek İçin Gönderdiği Yeni Uydu İle İletişim Koptu

NASA, Ay'a gerçekleştireceği ikinci yolculuk öncesi Ay yüzeyini incelemek için gönderdiği yeni uydusu CAPSTONE ile iletişimin koptuğunu açıkladı.

NASA'nın Ay'ı İncelemek İçin Gönderdiği Yeni Uydu İle İletişim Koptu
Yayınlanma Tarihi : 05 Temmuz 2022 23:20

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 28 Haziran'da Yeni Zelanda'dan Ay'ı incelemek için gönderdiği, mikrodalga büyüklüğünde 25 kilogram ağırlığındaki yeni uydusu CAPSTONE ile iletişim koptu. Dünya yörüngesinden başarıyla ayrılan uydunun yeterli yakıtı da olduğu aktarıldı.

Anadolu Ajansı'ndan Sümeyye Dilara Dinçer'in haberine göre; NASA Sözcüsü Sarah Frazier, dün Dünya yörüngesinden başarıyla ayrılan, mikrodalga fırın büyüklüğündeki uzay aracı CAPSTONE ile iletişim sıkıntısı yaşandığını açıkladı.

İletişime neden olan problemi çözmek ve yeniden temas kurmak için çalışıldığını ifade eden Frazier, CAPSTONE’un doğru yörüngeye yerleşmesi için yeterli miktarda yakıtı olduğunu aktardı.

Yaklaşık 25 kilogram olduğu belirtilen CAPSTONE ile bağlantının ne zaman koptuğu bilinmiyor ancak sorunun dünya yörüngesinden çıktıktan sonra oluştuğu tahmin ediliyor.

"CubeSat" kategorisindeki uydunun, toplayacağı verileri NASA'ya göndererek insanlığın yeniden Ay'a inişi için gerekli ön bilgileri sağlaması öngörülüyordu.

CAPSTONE'un tahminen 13 Kasım'da Ay'a varması planlanıyor ve veri toplamak için en az 6 ay boyunca Ay'ın yörüngesinde kalması planlanıyordu.

Kaynak:Haber Kaynağı