Pfizer-BioNTech'den Omicron'a Karşı Daha Etkili Yeni Aşı

ABD'li ilaç firması Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, güncellenen Kovid-19 aşılarının Omicron ve varyantına karşı ilk geliştirdikleri orijinal aşıdan daha etkili olduğunu açıkladı.

Pfizer-BioNTech'den Omicron'a Karşı Daha Etkili Yeni Aşı
Yayınlanma Tarihi : 26 Haziran 2022 01:48

Kısa süre önce ABD ilaç şirketi Moderna'nın Kovid-19'un Omicron varyantına karşı geliştirdiği yeni aşısının etkili olduğunu açıklamasının ardından Pfizer-BioNTech de yeni aşılarını duyurdu.

ABD'li ilaç firması Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech tarafından Kovid-19 virüsünün Omicron ve varyantlarına karşı ortak geliştirilen yeni aşının 56 yaş üstü 1200'de fazla kişide denendiği ve daha yüksek bağışıklık tepkisi gösterdiği açıklandı.

Anadolu Ajansı'ndan Mehmet Alaca'nın haberine göre; BioNTech'in internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, Omicron varyantına karşı sadece varyantı hedefleyen veya orijinal aşıya varyant koruması ekleyen bir kombinasyon güçlendirici olmak üzere iki farklı yöntem üzerinde çalışma yapıldı.

56 yaş ve üstü 1200'den fazla yetişkinde 30 ve 60 mikrogram olmak üzere iki farklı doz seviyesi test edildi.

Her iki aşının da Omicron varyantına karşı orijinal aşıdan daha yüksek bağışıklık tepkisi gösterdiği bildirilirken varyant ile savaşan antikorlarda önemli artış gözlendi.

Pfizer CEO'su Albert Bourla, yaptığı açıklamada, "Bu verilere dayanarak, Omicron'a uyarlanmış çok güçlü iki adayımız (aşı) olduğuna inanıyoruz." dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı