TRT'de Metaverse'de Yer Alacak

TRT Genel Müdürü Sobacı, 'TRT Uluslararası Metaverse ve Yayıncılık Forumu'nda yaptığı konuşmada, TRT'nin 'metaverse'de ön sıralardaki yerini alması için çalışmalara başladıklarını söyledi.

TRT'de Metaverse'de Yer Alacak
Yayınlanma Tarihi : 10 Haziran 2022 15:31

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, "TRT Uluslararası Metaverse ve Yayıncılık Forumu" açılışında konuştu. Sobacı, kalıcı çevirimiçi 3 boyutlu sanal ortam olarak bilenen ve son yıllarda git gide popüler bir gösteri ve ticaret merkezi haline dönen 'metaverse'de TRT'nin de yerini alması için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Anadolu Ajansı'ndan Kübra Kara'nın haberine göre; TRT tarafından gerçekleştirilen UNİQ İstanbul düzenlenen, "TRT Uluslararası Metaverse ve Yayıncılık Forumu" başladı.

Gün boyu panellerle devam edecek forumun açılış konuşmasını yapan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Türkiye'nin sergilediği yaklaşım ve sürdürdüğü politikalarla dijital dönüşüm ve teknoloji alanında büyük bir ivme kazanıldığını söyledi.

Türkiye'nin 2021'de Küresel İnovasyon Endeksi'nde 10 basamak birden artarak tarihinin en yüksek seviyesine 41. sıraya yerleştiğini aktaran Sobacı, 132 ülkenin yarıştığı Küresel İnovasyon Endeksi'nde Türkiye'nin ilk 50 liginde yer aldığını hatırlattı.

Hem TRT Hem De Yayıncılık İçin Önemli Bir Dönüm Noktası

Sobacı, bu forumun nedeninin de değişim ve dönüşüm süreci içerisinde, dijital seferberliğin yayıncılık alanındaki en büyük çalışmasını hayata geçirme arzusu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Şu hususu gönül rahatlığıyla ifade edebilirim ki hem TRT hem de yayıncılık tarihi için çok önemli bir dönüm noktasına hep birlikte şahitlik ediyor olacağız, yani TRT Metaverse'nin doğuşuna. Görülen o ki, bireyleri, toplumları, devletleri, politikaları ve bütün bir dünyayı kasıp kavuran bu değişim ve dönüşüm silsilesinde başrolü önümüzdeki dönemde web 3.0 ve blockchain üzerine inşa edilen 'metaverse' alacaktır. Üç boyutlu ve uçtan uca tasarımsal-deneyimsel yapısıyla bir nevi internetin halefi olacak 'metaverse', insanların, nesnelerin, hayallerin dijital temsilciler aracılığıyla yaşayacağı yer olarak tanımlanıyor. 'Metaverse'nin 2030'a kadar 13 trilyon dolarlık bir pazara ulaşması, 2080'e kadar ise dünyadaki en büyük teknoloji pazarı haline gelmesi ve dünyanın yayın, yapım, eğitim, çalışma modellerini kökten dönüştürmesi öngörülüyor. TRT'nin 'metaverse'de ön sıralardaki yerini alması ve bu mecrada en güçlü yayın kuruluşlarından biri olması amacıyla Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen 'metaverse' dizayn ve teknoloji şirketleriyle iş birliği gerçekleştirerek tasarım ve teknolojik altyapı çalışmalarına başladık."

Sobacı, TRT Metavers'te kanal değiştirmenin yerini mekan değiştirmenin alacağı, en sevilen sanatçılarla yan yana olunacağı, haberin kaynağı ile direkt iletişime geçilebilecek bir dünyaya adım atılacağını dile getirdi.

Kaynak:Haber Kaynağı