Apple'a Açılan "Akıllı Telefon Pazarını Tekelleştirme" Davası Genişliyor

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı'nın (DOJ) Apple'ı akıllı telefon pazarını tekeline almakla suçlamasıyla başlattığı dava, Indiana, Massachusetts, Nevada ve Washington eyaletlerinin de katılımıyla genişlemeye devam ediyor.

Apple'a Açılan "Akıllı Telefon Pazarını Tekelleştirme" Davası Genişliyor
Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2024 23:31

ABD Adalet Bakanlığı'nın Apple'a karşı açtığı antitröst davasına Indiana, Massachusetts, Nevada ve Washington eyaletleri de katıldı. Bu sayede, Apple'a karşı dava açan eyalet sayısı 20'ye yükselmiş oldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, mart ayında 16 eyaletin başsavcısı ile, Apple'ın "rekabete aykırı uygulamaları" nedeniyle New Jersey Bölge Mahkemesine başvurulduğu anımsatıldı.

Indiana, Massachusetts, Nevada ve Washington eyaletlerinin de antitröst davasına katıldığının bilgisi verilen açıklamada, dava dilekçesinin düzeltilmiş halinin mahkemeye sunulduğu bildirildi.

Bakanlığın, mart ayında açtığı davada Apple'ın pazar gücünü, tüketiciler, geliştiriciler, içerik oluşturucular, sanatçılar, yayıncılar, küçük işletmelerden ve tüccarlardan daha fazla para kazanmak için kullandığı iddia edilmişti.

Dava dosyasında Apple, geliştiricilere sözleşmeye dayalı kısıtlamalar getirerek ve geliştiricilerin kritik erişimini engelleyerek akıllı telefonlar üzerinde yasa dışı bir tekel kurmakla suçlanırken, Apple'ın davranış tarzındaki her adımın, akıllı telefon tekeli etrafındaki hendeği güçlendirdiği öne sürülmüştü.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :