Avusturya'da Nazi Sempatizanlarının Sayısı Her Geçen Yıl Artıyor

Spotline Merkezi, Avusturya’da, 2023 yılında çocuk istismarı ve Nazi propagandası içeren sosyal medya paylaşımlarının bir önceki yıla göre arttığını bildirdi.

Avusturya'da Nazi Sempatizanlarının Sayısı Her Geçen Yıl Artıyor
Yayınlanma Tarihi : 23 Nisan 2024 22:28

Spotline Merkezi tarafından yapılan açıklamada, geçen yıl çocuk istismarı ve Nazi propagandası içeren paylaşımların sayısının 33 bin 349 olduğu ve bu yıl ise 33 bin 257 olduğu belirtildi. 

Ayrıca, 11 bin paylaşımın yasa dışı olduğu vurgulanırken, bu tür paylaşımların önceki yıla göre iki kat arttığı ifade edildi. Bu verilerin kamuoyuyla paylaşılması, toplumda farkındalık oluşturulması ve bu tür içeriklere karşı mücadelede daha etkili adımlar atılması açısından önemli rol oynuyor.

Spotline Yöneticisi Barbara Schlossbauer, çalışmaya ilişkin yaptığı açıklamada, merkezlerinin öncelikli hedefinin yasa dışı içerikleri, bürokrasi engeli olmadan, hızlı bir şekilde dijital platformlardan kaldırmak olduğunu ifade etti.

Schlossbauer, bu hedefi gerçekleştirebilmek için çeşitli ulusal kurumlarla dayanışma ve uluslararası kuruluşlarla yürüttükleri işbirliğinin belirleyici olduğunu vurguladı.

Söz konusu yasa dışı içeriklerin tamamının ülke dışındaki sunuculardan yapıldığını kaydeden Schlossbauer, bu tür içeriklerle mücadelede, yasaklamadan ziyade paylaşımın silinmesinin ve ulaşılabilir olmasını engellemenin daha etkili olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :