BM Üyeleri, Siber Tehditler Konusunda Uyarıda Bulundu

63 (Birleşmiş Milletler) BM üyesi, siber uzayın kötü amaçlı kullanımının önemli riskler oluşturduğunu vurguladı.

BM Üyeleri, Siber Tehditler Konusunda Uyarıda Bulundu
Yayınlanma Tarihi : 20 Haziran 2024 23:56

Birleşmiş Milletler'in (BM) 63 üyesi, siber uzayın kötü niyetli amaçlarla kullanımının büyük zorluklara yol açabileceğini belirterek, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) bu alanda ortaya çıkan tehditlerle mücadeleye katkı sağlaması çağrısında bulundu.

Açıklamada, siber uzayın kötü niyetli kullanımının büyük sınamalar ortaya çıkardığına işaret edilirken, kara ağ ve kripto para soyguncularının elde ettiği gelirlerin sınırları aşan etkileri bulunduğu, terör faaliyetlerini ve nükleer silah gelişimini desteklemek için kullanılabileceği kaydedildi.

"Temel altyapıları hedef alan kötü niyetli siber faaliyetler konusunda derin endişemizi dile getiriyoruz." ifadesi kullanılan açıklamada, BM nezdinde siber uzay alanında kapasite inşasının ele alınmasının önemine işaret edildi.

Açıklamada, siber tehditler ile uluslararası barış ve güvenlik arasındaki bağlantının açık olduğu belirtilerek, BMGK'nin bu bağlamda önemli bir rol oynaması gerektiği vurgulandı.

BMGK'nin görev yetkisi temelinde siber uzay alanına kapsamlı ve delil odaklı bir yaklaşım geliştirmesinin önemine işaret edilen açıklamada, Konseyin hızla gelişen teknolojiler karşısında "faal ve konuyla ilgili" olması gerektiği ifade edildi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :