Instagram ve Threads'e Yeni Özellik: 'Siyasi İçerikleri Kısıtla'! Tartışmalar Büyüyor...

Dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram ve Threads'e yeni gelen 'siyasi içerikleri kısıtlama' seçeneği tartışmalara yol açtı.

Instagram ve Threads'e Yeni Özellik: 'Siyasi İçerikleri Kısıtla'! Tartışmalar Büyüyor...
Yayınlanma Tarihi : 27 Mart 2024 18:00

Amerikalı bilgisayar programcısı ve girişimci Mark Zuckerberg'in kurucusu olduğu Meta'nın 9 Şubat'ta açıkladığı ancak herhangi bir bilgilendirme yapmadan, sessizce uygulamalarına eklediği 'siyasi içerikleri kısıtla' özelliğinin, kullanıcıların isteği dışında 'varsayılan ayar' olarak uygulamada etkinleştirilmesi tartışmalara yol açtı.

Bazı kullanıcılar bunu ABD seçimleri için geliştirilmiş bir özellik olarak yorumlarken bazıları ise halihazırda sosyal medya platformlarında kısıtlanan Filistin'e destek ve bilgilendirme paylaşımlarına erişimi azaltmak için yapıldığını savundu.

ABD'li muhafazakar siyasi yorumcu ve televizyon sunucusu Tomi Lahren, bu değişikliğin, muhafazakar ABD'lileri kısıtlamaya yönelik olduğunu öne sürerek "Bu, muhafazakar sesleri bir kez daha filtrelemeye yönelik bariz bir girişimdir. Instagram ayarlarınıza girin ve içerik tercihlerinizin gerçekten sizin tarafınızdan seçildiğinden emin olun!" ifadelerini kullandı.

Bağımsız Gazeteci Jessica Kraus ise Instagram'daki paylaşımının altına, "Instagram, siyasi içerikleri sınırlandırmak için ayarlarımızı sessizce değiştirdi ve bu, hepimizi öfkelendirmeli." ifadesinin ardından, "Seçim kampanyalarının en yoğun olduğu aylarda sansür, demokrasiye doğrudan bir tehdittir." yorumunu yaptı.

Twitter'da da bir kullanıcı, Meta'nın bu hareketinin "Filistin veya insan hakları konularıyla ilgili paylaşımların" kullanıcıların karşısına daha az çıkacağı anlamına geldiğini öne sürdü.

Başka bir kullanıcı ise "Filistinli gazeteciler devam eden soykırımı belgeledikleri için her gün öldürülürken META, uygulamalarındaki siyasi içeriği gizlemeye karar verdi. Meta/Zuckerberg Filistin halkına yönelik soykırımın suç ortağıdır." ifadelerini kullandı.

Meta Kısıtlamanın Ne Zaman Ve Neden Yapıldığı Sorularına Cevap Vermedi

Meta, AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtsız bırakırken şirketin sözcüsü, Fox News'a verdiği demeçte, değişikliğin ne zaman uygulamaya konulduğunu ya da neden "varsayılan ayar" olarak yüklendiğini açıklamadı.

Kullanıcıların istedikleri zaman kısıtlamayı kaldırabileceklerini belirten sözcü, söz konusu kısıtlamanın kişinin takip ettiği hesapları etkilemediğini savundu.

Kısıtlama Ayarını Değiştirmek Soruna Yol Açtı

Birçok sosyal medya kullanıcısı, "varsayılan ayar" olarak etkinleştirilen bu seçeneği değiştirmek istediklerinde uygulamanın hata verdiğini, kendiliğinden kapandığını ya da değişimi yapmalarına izin vermediğini belirtiyor.

Bazı kullanıcılar da kısıtlamayı kaldırmalarının ardından uygulamalarının algoritmalarının tamamen değiştiğini ifade ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :