James Webb Uzay Teleskobu, Evrenin İlk Yıllarından Kalma Devasa Bir Kara Delik Birleşmesi Keşfetti

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu, evrenin ilk yıllarına ait olağanüstü bir keşif gerçekleştirerek, bilinen en eski iki büyük kara deliğin birleşmesine dair kanıtlar buldu.

James Webb Uzay Teleskobu, Evrenin İlk Yıllarından Kalma Devasa Bir Kara Delik Birleşmesi Keşfetti
Yayınlanma Tarihi : 16 Mayıs 2024 21:34

ABD ve Avrupa'nın ortaklaşa geliştirdiği teleskop, evrenin ilk zamanlarında iki devasa kara deliğin birleşmesine ait büyüleyici bilgiler sunan bulgulara ulaştı. Güneş'ten 50 milyon kat daha büyük bir kara deliğin, ona yakın büyüklükteki bir diğer kara delikle "Büyük Patlama"dan 740 milyon yıl sonra birleştiği belirlendi.

Cambridge Üniversitesi'nden bilim insanı Hannah Ubler, buluşla ilgili yayımlanan makalede, "Devasa kara delikler galaksilerin evrimini en başından beri şekillendiriyor." ifadesine yer verdi.

Bilim adamları tarafından yapılan açıklamada, bunun şimdiye kadar bilinen en eski tarihli kara delik birleşmesi olduğu kaydedildi.

James Webb Uzay Teleskobu yeni keşfi, gökbilimcilerin süper kütleli kara deliklerin nasıl bu kadar büyüdüğüyle ilgili sorusunun da cevabı olabileceği belirtildi.

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobunun yerine geçmesi için 2021'de fırlatılan Webb, uzaydaki en büyük gözlemevi olarak Dünya'dan 1,6 milyon kilometre uzaklıkta evrenle ilgili bilinmeyenleri araştırmaya devam ediyor.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :