Kütleçekim Gücünü İlettiği Varsayılan Varlığı Kanıtlanmamış Parçacığın Etkisi Gözlemlendi

Bilim insanları, bugüne dek varlığı kanıtlanmamış olan "graviton" parçacığın varlığını kanıtlamak için kütleçekim gücünün kuantum etkilerini incelediler. Deneyler sonucunda, bu varsayılan parçacığın üretebileceği etkileri kuantum düzeyinde tespit edildi.

Kütleçekim Gücünü İlettiği Varsayılan Varlığı Kanıtlanmamış Parçacığın Etkisi Gözlemlendi
Yayınlanma Tarihi : 29 Mart 2024 21:08

Deney Nancing Üniversitesi'nden Çin, Columbia Üniversitesi'nden ABD ve Münster Üniversitesi'nden Almanya'da gerçekleştirildi. Bu çalışmada, galyum arsenit bir yarı iletken plağı derin dondurucuda güçlü bir manyetik alana maruz bırakılarak, elektronlar arasında olağandışı etkileşimlere neden olan "kuantum Hall akışkanı" oluşturuldu. Bu bulgular, kuantum fiziği alanında yeni anlayışlar ve potansiyel uygulamalar için heyecan verici fırsatlar sundu.

Buradaki kaotik moleküler etkileşimleri incelemek üzere bir lazer ışınını akışkana yansıtarak kırılımlarını analiz eden araştırmacılar, daha önce deneysel olarak kanıtlanmamış olan gravitonların etkisine benzer bir kuantum dönüşünün (spin) varlığını tespit etti.

Genel Görelilik İle Kuantum Mekaniğini Birleştirebilir

Araştırmaya öncülük eden, Nancing Üniversitesinden Lingcie Du, "Yaptığımız deney, kuantum teorisinde 1930'lardan bu yana öncü çalışmalarda ortaya atılan graviton kavramını ilk kez deney olarak somutlaştırdı." değerlendirmesinde bulundu.

Gravitonların kütleçekim dalgalarını oluşturan güç olduğunu belirten Du, kütleçekim dalgalarının varlığının deneysel olarak kanıtlandığını ancak gravitonların şimdiye dek doğrudan gözlenmediğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Gravitonlar, genel görelilik ile kuantum mekaniğinin ortak ürünü. Eğer bu gizemli parçacığın varlığı kanıtlanabilirse bu iki büyük teorinin birleşmesini sağlayabiliriz ki bu da çağdaş fizik açısından büyük önem taşıyor."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :