100 yaşındaki Harun dedenin en büyük tutkusu vatan...

Düzce'de yaşayan 100 yaşındaki Harun Yeşilyurt, elinden Türk bayrağını, dilinden vatan sevgisini düşürmüyor

100 yaşındaki Harun dedenin en büyük tutkusu vatan...
Yayınlanma Tarihi : 28 Ekim 2023 18:59

Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü için  "Cumhuriyet'in Çınarları" dosyasının son  kısmında 18 Eylül 1923'te doğan ve Düzce'de yaşayan Harun Yeşilyurt'un hayatı masaya yatırıldı. Cumhuriyetimizle yaşıt olan Harun dede herkesi kendine hayran bırakıyor.

Karaca Mahallesi Işık Sokak'ta kızıyla yaşayan 6 çocuğu, 14 torunu olan Yeşilyurt, Cumhuriyet'in 100. yılına şahitlik etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Hayatı boyunca pek çok önemli olaya tanıklık eden Yeşilyurt, anılarını bazen gülümseyerek bazen de duygulanarak anlatıyor.

Vatan ve bayrak sevgisini her fırsatta dile getiren Yeşilyurt, sıklıkla söylediği "Ankara'nın Taşına Bak" türküsüyle başta çocukları ve torunları olmak üzere kendisini ziyarete gelenleri duygulandırıyor.

"Allah vatanımızı düşürmesin"

Harun Yeşilyurt, AA muhabirine, Cumhuriyet'in büyük fedakarlıklarla kurulduğunu söyledi.

Sevgisini her fırsatta Türk bayrağını öperek gösteren Yeşilyurt, "Türkiye'yi ve bayrağı çok seviyorum. Bu ülkenin namusu, vicdanı, hayası, her şeyi bu bayrak. Bu bayrak olmasa yürüyemeyiz. Bu bayrak için ne canlar feda edildi. Bu bayrak hepimizin. Allah vatanımızı düşürmesin. Bu bayrak benim canım. Bu bayrak olmasa biz hiçiz." diye konuştu.

Yeşilyurt, geçmişte büyük zorlukların yaşandığını ifade ederek, "Yaşadıklarımızı hiç sormayın ağlarsınız." dedi.

Muhabir: Ömer Ürer-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :