AKP'de Erdoğan sonrası dönem: Yeni parti lideri kim olacak? İşte en güçlü isim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmiş açıklamalarındaki "benim son seçimim" ve “Benim için bu bir final" sözleri kulislerde tartışılmaya devam ediyor. Erdoğan'ın yerine geçme ihtimali olan isimler de belli oldu

AKP'de Erdoğan sonrası dönem: Yeni parti lideri kim olacak? İşte en güçlü isim
Yayınlanma Tarihi : 09 Haziran 2024 19:13

Duvar'da yer alan habere göre, Anayasal düzenlemeler veya erken seçim kararı alınmadıkça, Erdoğan’ın tekrar aday olması mümkün görünmüyor. Ancak AKP, Erdoğan’ın yeniden adaylığını sağlamak için bu iki seçeneği de değerlendirmeyi planlıyor.

Anayasa değişikliği en zor ihtimal olarak görülse de, Meclis’in erken seçim kararı alması durumunda Erdoğan’ın görev süresi kolayca 7 yıl daha uzatılabilir. Muhalefetin de erken seçim teklifine karşı çıkamayacağı düşünülüyor. Peki, bu iki yol da kapanırsa ne olacak? AKP yetkilileri, bu soruya yanıt vermek için henüz erken olduğunu belirtse de, kulislerde Erdoğan sonrası dönem için çeşitli formüller ve isimler dile getirilmeye başlandı.

ERDOĞAN SONRASI ADAY KİM OLACAK?

Herkesin ortak görüşü, Erdoğan’ın tekrar aday olamasa bile siyasetten çekilmeyeceği yönünde. Birçok siyasetçi, Erdoğan’ın partinin genel başkanlığını sürdüreceğini ve partisinin Cumhurbaşkanı adayını belirleyip süreci yakından takip edeceğini ifade ediyor. "Aday kim olur?" sorusuna yanıt olarak ise partide deneyimli ve etkili isimlerin bulunduğu belirtiliyor. Bu isimler arasında öne çıkanlar ise Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar, mevcut Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan.

Erdoğan sonrası dönemde en güçlü aday olarak ise ''Hakan Fidan'' gösteriliyor.