Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay kararı yeniden gönderildi

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Türkiye İşçi Partisinden (TİP) milletvekili seçilen Gezi Parkı davasında sanık olan Can Atalay'ın bireysel başvurusunun ihlal kararını, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine yeniden gönderdi.

Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay kararı yeniden gönderildi
Yayınlanma Tarihi : 26 Ekim 2023 21:25

Yüksek Mahkeme, Gezi Parkı davasının sanığı olan Türkiye İşçi Partisinden (TİP) Can Atalay'a 50 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.Can Atalay'ın bireysel başvurusunun ihlal kararını, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine yeniden gönderdi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, dünkü toplantısında, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edildikten sonra 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde milletvekili seçilen Can Atalay'ın bireysel başvurusunu görüştü.

Yüksek Mahkeme, Atalay'ın, "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" hakkı ile "kişi hürriyeti ve güvenliği" haklarının ihlal edildiği sonucuna varmıştı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun kısa kararı, hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Kısa kararda, kararın bir örneğinin, "başvurucunun yeniden yargılanmasına başlanması, mahkumiyet hükmünün infazının durdurulması, ceza infaz kurumundan tahliyesinin sağlanması ve yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi şeklindeki işlemlerin yerine getirilmesi" için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine hükmedildiği belirtildi.

Anayasa Mahkemesinin kısa kararında ayrıca hak ihlali nedeniyle Atalay'a net 50 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verildiği bildirildi.

Muhabir: İsmet Karakaş-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :