Antalya Teleferik Kazası: İddianame Kabul Edildi, İlk Duruşma 11 Haziran'da

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde 12 Nisan'da meydana gelen ve 1 kişinin hayatını kaybetmesi, 7 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan teleferik kazasına ilişkin soruşturma tamamlandı.

Antalya Teleferik Kazası: İddianame Kabul Edildi, İlk Duruşma 11 Haziran'da
Yayınlanma Tarihi : 14 Mayıs 2024 22:11

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde 12 Nisan 2024 tarihinde Sarısu Teleferik Hattı'nda bir teleferik kabininin devrilmesi sonucu 1 kişi hayatını kaybetmiş, 7 kişi yaralanmış ve 184 kişi mahsur kalmıştı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve 5'i tutuklu 12 sanık hakkında "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" ve "trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma" suçlarından 27'şer yıla kadar hapis cezası talep eden 36 sayfalık iddianame, 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Olay ve Adli Süreç

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Sarısu mevkisindeki teleferik tesisinde, 12 Nisan'da meydana gelen kazada, parçalanan kabinden düşen 1 kişi hayatını kaybetmiş, aynı kabindeki 2'si çocuk 7 kişi yaralanmıştı. Diğer kabinlerden tahliye edilen 11 kişi de kontrol amaçlı hastaneye kaldırılmıştı.

Sistemin durması nedeniyle havada asılı kalan 24 kabindeki 174 kişi ise AFAD'ın koordinasyonunda yaklaşık 22,5 saat süren çalışmanın sonunda kurtarılmıştı.

Kazaya ilişkin gözaltına alınan 14 şüpheliden, aralarında eski ANET Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ile A.B.S, O.E, S.T. ve S.Y. tutuklanmıştı. Diğer 8 şüpheli adli kontrol şartıyla, R.T. ise savcılık tarafından serbest bırakılmıştı.

Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de bulunduğu 5'i tutuklu 12 sanık hakkında, "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" ve "trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma" suçlarından 27'şer yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :