Antalya'daki Teleferik Kazasına 19 Belediye Çalışanı Daha Dahil Edildi

Antalya'nın Konyaaltı ilçesindeki Tünektepe teleferik hattında meydana gelen ve 1 kişinin ölümüne, 7 kişinin yaralanmasına sebep olan kaza soruşturması genişliyor.

Antalya'daki Teleferik Kazasına 19 Belediye Çalışanı Daha Dahil Edildi
Yayınlanma Tarihi : 20 Mayıs 2024 22:29

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri tarafından yürütülen soruşturma sonucunda, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde görevli 19 çalışanın denetim ve gözetim görevlerini ihmâl ettiği tespit edildi. Bu nedenle, İçişleri Bakanlığı tarafından bu 19 belediye çalışanı hakkında soruşturma izni verildi.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, ihmal tespit edilen 19 şahıs hakkındaki iddiaların ve delillerin incelenmesi devam ediyor. Kazanın, belediye çalışanlarının teleferik hattının denetim ve gözetimine yönelik ihmâlkâr davranışlarından kaynaklandığı iddia ediliyor.

Olay ve Adli Süreç

Sarısu mevkisindeki teleferik tesisinde, 12 Nisan'da meydana gelen kazada, parçalanan kabinden düşen 1 kişi hayatını kaybetmiş, aynı kabindeki 2'si çocuk 7 kişi yaralanmıştı. Diğer kabinlerden tahliye edilen 11 kişi de kontrol amaçlı hastaneye kaldırılmıştı.

Sistemin durması nedeniyle havada asılı kalan 24 kabindeki 174 kişi ise AFAD'ın koordinasyonunda yaklaşık 22,5 saat süren çalışmanın sonunda kurtarılmıştı.

Kazaya ilişkin gözaltına alınan 14 şüpheliden, aralarında eski ANET Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ile A.B.S, O.E, S.T. ve S.Y. tutuklanmıştı. Diğer 8 şüpheli adli kontrol şartıyla, R.T. ise savcılık tarafından serbest bırakılmıştı.

Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de bulunduğu 5'i tutuklu 12 sanık hakkında, "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" ve "trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma" suçlarından 27'şer yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

İddianame Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.
 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :