Bahar Havası Palandöken ve Sarıkamış'a Uğramadı: Kayak Keyfi Devam Ediyor

Türkiye'nin önemli kış turizmi merkezlerinden Palandöken ve Sarıkamış'ta kayakseverler, mart ayının son haftasında da kayak yaparak karın tadını çıkarıyor.

Bahar Havası Palandöken ve Sarıkamış'a Uğramadı: Kayak Keyfi Devam Ediyor
Yayınlanma Tarihi : 30 Mart 2024 18:49

İstanbul, İzmir ve Antalya'da hava sıcaklıkları 20 derecenin üzerinde seyrederken, Türkiye'nin önemli kış turizmi merkezlerinden Palandöken ve Sarıkamış'ta ise durum farklı. Mart ayının son haftasında bile bu bölgelerde kayakseverler, karın tadını çıkarmak için pistlere akın ediyor. Diğer şehirlerde baharın müjdecisi olan sıcak hava, bu kış sporu merkezlerinde hala kışın varlığını sürdürüyor. 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Kar kalınlığının 215 santimetre ölçüldüğü Palandöken Kayak Merkezi'ne gelen ziyaretçiler, kızakla kaydı, kayak ve snowboard yaptı.

Baharda kayak yapmanın eğlenceli olduğunu belirten Atatürk Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Çavuş, şunları dile getirdi:

"Erzurum kasımda başlayıp nisan ortalarına kadar kayak yapabilme imkanı sunan, özellikle Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri ile kış turizmi destinasyonudur, sıcaklıklar 120 günden fazla eksi değerlerde, karın yerde kalma süresi çok uzun. Palandöken şehre bu kadar yakın bir kış turizm merkezi ve aynı zamanda çok güzel konaklama imkanları var. Bu mevsimde birçok yere bahar gelmesine ve kar erimesine rağmen biz burada kayak yapabiliyoruz ve bu güzelliği yaşayabiliyoruz."

Kayak yapanlardan Muhammet Rıza Tunç da son yağan karla sezonun uzamasının sevinçle karşılandığını kaydetti.

Kayağı sevdiğini bildiren Tunç, "Nisan ayına girmek üzereyiz. Geçen yıl daha az kar vardı, bu sene bol karlı ve kar kalitesi iyi. Son yağan kar da bayağı etkiliydi. Boş zamanlarda gelip kayıyoruz, bayağı keyifli oluyor." diye konuştu.

Bolu'dan gelen snowboard eğitmeni Bilal Koçak ise diğer kayak merkezlerinde sezonun kapanmak üzere olduğunu anlatarak, "Bahar arındayız ama Erzurum'da hava ve kar durumu çok iyi. Sezonu burada bitirmek için geldim. Hava soğuk olduğu için karlar erimiyor." ifadelerini kullandı.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi'nde de hafta sonunu fırsat bilen kayak severler karın keyfini yaşadı.

Sarıçam ormanları, kristal karı ve uzun kayak pistleriyle kış turizminin önemli mekanlarından 2 bin 634 rakımlı kayak merkezinin ikinci etap pistlerinde, kar kalınlığı 134 santimetre ölçüldü.

Kayak merkezine gelen kayak tutkunları güneşli havada kayak ve snowboard yaparak kayağın keyfini yaşadı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :