Bakan Özhaseki'den elektronik beton izleme sistemi açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Elektronik Beton İzleme Sistemi'nin (EBİS) kullanımı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Özhaseki, 33 milyon çipli beton numunesi alarak 405 bin binayı denetlediklerini belirtti.

Bakan Özhaseki'den elektronik beton izleme sistemi açıklaması
Yayınlanma Tarihi : 05 Kasım 2023 19:50

Kahramanmaraş depremi meydana geldiğinde 11 farklı ilde büyük yıkım meydana geldi. Bu korkunç olayın ardından tüm Türkiye'nin öncelikli konusu kentsel dönüşüm ve yaşadığımız binaların güvenliği oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yapıların daha sağlam ve güvenli olması için her bir aşamayı denetlediklerini bildirdi.

Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce geliştirilen EBİS ile yapı projelerindeki beton numunelerinin denetiminin yapıldığını belirten Özhaseki, "Bugüne kadar 81 ilde, 33 milyon çipli beton numunesi alarak 405 bin binayı denetledik. Yapılarımızı milli üretimimiz olan çiplerle denetliyor, binaların güvenli olmasını sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Özhaseki, paylaşımında EBİS'in sahada uygulanmasına ilişkin videoya da yer verdi.

EBİS, dünyaya açıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, birçok ülke, millileştirilen çipler için Bakanlık ile görüşmelere başladı.

Arnavutluk, Azerbaycan, Katar, KKTC ve Özbekistan ile Elektronik Beton İzleme Sistemi'nin kurulumuna yönelik işbirliği protokolleri imzalandı. Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan ile de görüşmeler sürüyor.

Muhabir: Muhammed Nuri Erdoğan-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :