CHP'li Vekil Açıkel'den Öğretmen Ataması Eleştirisi: '68 Bin İhtiyaç Var, 20 Bin Atama Müjde Değil

CHP Milletvekili Fethi Açıkel, 20 bin öğretmen atamasının yetersiz olduğunu belirtti ve daha önce ihtiyaç duyulan 68 bin öğretmenin atamasının yapılmadığını vurguladı.

CHP'li Vekil Açıkel'den Öğretmen Ataması Eleştirisi: '68 Bin İhtiyaç Var, 20 Bin Atama Müjde Değil
Yayınlanma Tarihi : 07 Mayıs 2024 22:08

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Fethi Açıkel, 20 bin öğretmen atamasının yetersiz olduğunu belirterek, "Daha 6-7 ay öncesine kadar '68 bin öğretmen ihtiyacımız var' deyip bugün 20 bin öğretmen atamasını müjde olarak sunmak aymazlık ve samimiyetsizliktir" dedi.

Açıkel, TBMM Genel Kurulu'nda İYİ Parti'nin verdiği 'öğretmen alımlarında mülakat uygulamalarının kaldırılması için yapılması gerekenlerin belirlenmesine ilişkin Grup önerisiyle ilgili söz aldı.

'Okullardaki Şiddet ve Yaralanma Olayları Hasır Altı Ediliyor'

Açıkel, konuşmasında eğitim sistemindeki sorunlara dikkat çekerek, "Yıllardır tüm uyarılarımıza rağmen düzensiz göç sorununu, okullarda şiddet ve yaralama olaylarını, gençlerin madde bağımlılığı sorunlarını adeta hasır altı eden ve bu sorunlar karşısında kafasını kuma gömen bakanlık yetkililerini anayasal sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Açıkel, eğitim fakültelerinde verilen eğitimi beğenmeyip Eğitim Akademisi adı altında yeni bir garabeti öğretmen adaylarının önüne koyan bir anlayışın olduğunu belirterek, "Başta PDR öğretmenlerimiz olmak üzere verilen hiçbir söz tutulmamaktadır. Türk sanayisi ve Kobi'lerimiz için elzem olan teknik ve mesleki öğretmenlerimiz için yeterli kontenjan ayrılmamaktadır. Gençlerimiz işsiz ve mesleksiz bırakılmaktadır" şeklinde konuştu.

'Eğitim Bakanlığı Bir Kez Daha Türkiye'ye ve Eğitim Sistemine İhanet Etti'

Açıkel, konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi:

"KPSS 2023 sınav sonucunu aldığı halde atanmayan öğretmenlerimizin hayalleri ile oynayan yine bu bakanlıktır. Türkiye'ye ve eğitim sistemine bir kez daha ihanetin bakanlığı; Eğitim Bakanlığı olmuştur. Bir kez daha söylüyoruz; bu hükümet yüzünden umudu yurtdışında arayan ne tek bir gencimiz ne de cumhuriyetimizin genç öğretmenleri sahipsiz değildir. Cumhuriyetimizin öğretmenleri haklarını ve kadrolarını alacaktır."

Kaynak: Haber Merkezi/Ulusal Post

Etiketler :