Danıştay'dan göreve iade edilen savcı hakkında açıklama

Danıştay, Samsun'da meslekten ihraç edilen cumhuriyet savcısının göreve iade edilmesi ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Danıştay'dan göreve iade edilen savcı hakkında açıklama
Yayınlanma Tarihi : 03 Kasım 2023 19:13

Danıştay, son günlerde en çok konuşulan konulardan biri olan savcının göreve iade edilmesi ile ilgili açıklamada bulundu.

Danıştay tarafından yapılan yazılı açıklamada, Samsun'da görev yaparken disiplin soruşturması sonucu Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) meslekten çıkarılan cumhuriyet savcısının açtığı dava sonucu Danıştay 5. Dairesince verilen karara ilişkin yapılan değerlendirmeler üzerine açıklama yapma ihtiyacı duyulduğu belirtildi.

Tüm yargı kararları gibi Danıştay 5. Dairesinin verdiği kararın da eleştiriye açık olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunda temyiz yolu açık olup henüz kesinleşmeyen karar hakkında hukuki ve bilimsel eleştiri düzeyini aşan, kararı veren yargı mensuplarını hedef gösteren, kişisel haklarına saldırı boyutuna ulaşan değerlendirmeler, Anayasa'nın 138. maddesiyle güvence altına alınan yargı bağımsızlığını zedeleyecektir."

Muhabir: Serdar Açıl-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :