Dışişleri Bakanı Fidan'dan kalıcı barış açıklaması! Türkiye detayı dikkat çekti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Tahran'da düzenlenen Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin kalıcı barışın sağlanması çözümden yana olduğunu duyurdu.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan kalıcı barış açıklaması! Türkiye detayı dikkat çekti
Yayınlanma Tarihi : 23 Ekim 2023 20:51

Dışişleri Bakanlığı, sosyal medya platformu Twitter üzerinden (yeni adıyla X) önemli açıklamalarda bulundu. Fidan'ın İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısına katıldığını kamuoyuna duyurdu.

Paylaşımda, bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesisi amacıyla oluşturulan platformun Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantısında ev sahibi İran'ın yanı sıra Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya'nın yer aldığı belirtildi.

Fidan'ın toplantıda dikkati çektiği konulara ilişkin paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

"Bakanımız toplantıda: Türkiye'nin kalıcı barışın sağlanması için bölgesel sorunları diyalog yoluyla çözmekten yana olduğunu, bu oluşumun bölge ülkelerinin kendi sorunlarını kendilerinin çözebileceğini uluslararası topluma göstermesi açısından da önem taşıdığını, bölgede işbirliği ve dostluğun önündeki engellerin kalkmasının memnuniyet verici olduğunu, bölgesel huzur ve istikrarın yolunun Azerbaycan-Ermenistan arasında imzalanacak kapsamlı bir barış anlaşmasından geçtiğini, bölgesel ulaştırma bağlantılarının açılmasının normalleşme ve barış süreçlerine ivme kazandıracağını vurguladı."

Muhabir: Tuğba Altun-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :