Elon Musk'tan yapay zeka açıklaması

Tesla, SpaceX gibi şirketlerin sahbii Elon Musk, yapay zekanın ile ilgili açıklamada bulundu. Musk, yapay zekalnın en acil varoluşsal risk olduğunu ifade etti.

Elon Musk'tan yapay zeka açıklaması
Yayınlanma Tarihi : 01 Kasım 2023 21:28

Yapay zeka son yıllarda en çok merak edilen ve tehlikeli derecede hızla gelişen yapay zeka ile ilgili Elon Musk'tan açıklama geldi.

Musk, İngiltere'de düzenlenen Yapay Zeka Güvenliği Zirvesi kapsamında İngiliz ulusal haber ajansı PA Media'ya konuştu.

Yapay zekanın en büyük tehditlerden biri olduğuna dikkati çeken Musk, "İlk kez en akıllı insandan bile daha akıllı olacak bir şeyle karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı.

İnsanların en hızlı ya da en güçlü canlı olmamasına rağmen en zeki canlı olduğunu söyleyen Musk, yapay zekanın daha zeki olacağını kaydetti.

Musk, yapay zekayı insanlığın faydası için kullanmak gerektiğine vurgu yaparak, "Bence yapay zeka, karşı karşıya olduğumuz varoluşsal risklerden biri ve en acil olanı." diye konuştu.

Yapay zeka güvenliği alanında dünyada gerçekleştirilen ilk etkinlik olan Yapay Zeka Güvenliği Zirvesi hakkında da konuşan Musk, etkinliğin zamanlamasının çok doğru olduğunu ifade etti.

Alanında gerçekleştirilen ilk zirve olma özelliğini taşıyan etkinlik, Nazi Almanyası'nın şifrelerinin kırıldığı ve kod çözme amaçlı bilgisayarların temellerinin atıldığı Milton Keynes kentindeki Bletchley Park'ta gerçekleştiriliyor.

İki gün sürecek etkinlik kapsamında yapay zekanın kamu yararına kullanılması ve riskleri ele alınacak.

Muhabir: Behlül Çetinkaya-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :