Günlerdir tartışılan yasada dikkat çeken ayrıntı! Uyutmak 4 bin kısırlaştırmak 500 TL

Büyük tepki toplayan sokak köpeklerinin uyutulması önerisiyle ilgili İstanbul Baro Hayvan Hakları Merkezi eski Başkanı Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, Sözcü TV'ye konuştu

Günlerdir tartışılan yasada dikkat çeken ayrıntı! Uyutmak 4 bin kısırlaştırmak 500 TL
Yayınlanma Tarihi : 28 Mayıs 2024 01:12

Büyük tepki toplayan sokak köpeklerinin uyutulması önerisi tartışma konusu olmaya devam ediyor. İstanbul Baro Hayvan Hakları Merkezi eski Başkanı Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu konuyla ilgili Sözcü TV'ye konuştu

Kalafatoğlu, "30 kilo hayvanın uyutulması için 3-4 bin TL'lik bir ilaçtan bahsediyoruz. Bir hayvanı kısırlaştırma maliyeti ise 500 TL. 500 TL'yi maliyetli diye yapmayanlar 3 veya 4 bin TL verip hayvanları mı öldürecek" dedi.

KISIRLAŞTIRMAYA VURGU YAPTI

Kısırlaştırmanın önemine vurgu yapan Kalafatoğlu, "Seferberlik halinde kısırlaştırma yapmak lazım. Bakın yüzde 75'ini kısırlaştırdıkları zaman bu ülkede üreme duracak. Ama onlar yüzde 75'ini 6 ayda kısırlaştırması gerekirken 5 yılda kısırlaştırmaya çalıştıkları için üreme devam etti" dedi.

"HİCAP DUYUYORUM"

Uyutma önerisinin bir facia olduğunu dile getiren Kalafatoğlu, "21. yüzyılda ben öldürmeyi ağza aldığım için hicap duyuyorum. Yaşam hakkı kutsaldır. Ben bir şey yapmadan kolaya kaçmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ittirmesiyle son anda bu yasa 2021'de çıktı. Ben aynı Cumhurbaşkanı'nın bu yasaya onay vereceğine inanmak istemiyorum. Şu anda bile yasalları uygulasalar bu yasaya uymayanları denetleseler 5 yılda satışları durdursalar ve bıraksalar da hayvan edinmek isteyenler içeriden edinse ve bakımevlerinde hayvanseverlerle birlikte hareket edilse rehabilite edilip bu hayvanlar sahiplendirilebilir. Biz bu sorunu çözmek için sağduyuyla samimi yaklaşalım. 5 yıl üretim, satış dursun bu sorun çözülür" ifadelerini kullandı.

"ÖLDÜRMEK 4 BİN TL, KISIRLAŞTIRMAK 500 TL"

Kalafatoğlu,, "Maliyetlere gelelim... Sen nasıl ötenazi uygulayacaksın. 30 kilo hayvanın uyutulması için 3-4 bin TL'lik bir ilaçtan bahsediyoruz. Bir hayvanı kısırlaştırma maliyeti ise 500 TL. 500 TL'yi maliyetli diye yapmayanlar 3 veya 4 bin TL verip hayvanları mı öldürecek. Bunca yıl korumakla hükümlü olduklarını öldürdüklerini gördük. Şimdi öldürme yetkisi verilse ben ne yapacaklarını düşünmek dahi istemiyorum" dedi.