Guterres, hastane saldırısına tepki gösterdi! "Dehşete düştüğünü" belirtti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in Gazze’de Şifa Hastanesi’ne yaptığı saldırı ile ilgili dikkat çeken bir yorumda bulundu. Guterres, dehşete düştüğünü belirtti.

Guterres, hastane saldırısına tepki gösterdi! "Dehşete düştüğünü" belirtti
Yayınlanma Tarihi : 04 Kasım 2023 20:23

Hamas'ın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonunun ardından İsrail, Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlemeye başladı. İsrail, bölgede sivilleri katlediyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne yönelik saldırı haberinden dolayı “dehşete düştüğünü” söyledi.

  • İsrail 20 yıldan fazla süredir farklı yöntemlerle hastaneleri vurarak savaş suçu işliyor
  • İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda can kaybı 9 bin 488'e yükseldi
  • Uydu görüntüleri, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki yıkımı gösteriyor

BM Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre Guterres, Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne yapılan saldırıya tepki gösterdi.

Guterres, “Gazze'de Şifa Hastanesi'nin önünde bir ambulans konvoyuna düzenlenen saldırı haberi beni dehşete düşürdü. Hastanenin dışındaki sokağa saçılmış cesetlerin görüntüleri yürek parçalayıcı.” ifadesini kullandı.

Yaklaşık bir aydır Gazze'de aralarında çocuklar ve kadınların da bulunduğu sivillerin kuşatılarak öldürüldüğünü, evlerinin bombalandığını ve yardımların engellendiğine işaret eden Guterres, “Bu artık durmalı.” dedi.

BM Genel Sekreteri, Gazze'de insani durumun “korkunç” olduğunu, tüm halkın travma yaşadığını ve hiçbir yerin güvenli olmadığını vurgulayarak, insani ateşkes yapılması çağrısını yineledi.

Uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesi gerektiğini de tekrarlayan Guterres, nüfus sahibi ülkeleri, savaş hukukuna uyulmasını sağlamak ve çatışmanın tüm bölgeyi saracak şekilde yayılmasını önlemek için çaba sarf etmesi gerektiğini kaydetti.

İsrail ordusunun, dün, Şifa Hastanesi'nin girişindeki ambulansları hedef aldığı saldırısında 13 kişi ölmüş, 26 kişi yaralanmıştı.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Şifa Hastanesi yakınlarında hasta ve ambulanslara yapılan saldırıların korkunç ve dehşete düşürücü, görüntülerin kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

Muhabir: Islam Doğru-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :