İİT İsrail-Filistin savaşı nedeniyle olağanüstü toplanacak

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsrail'in Gazze Şeridi'ne yaptığı saldırıları nedeniyle12 Kasım'da olağanüstü toplanma kararı aldığını duyurdu.

İİT İsrail-Filistin savaşı nedeniyle olağanüstü toplanacak
Yayınlanma Tarihi : 06 Kasım 2023 21:47

İsrail'in Gazze saldırıları devam ederken, 10 binden fazla sivil hayatını kaybederken Müslümanlar bu duruma tepki göstermeye devam ediyor.

 İİT'den yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Filistin halkına saldırılarını ele almak üzere İslam ülkeleri zirvesinin gerçekleştirileceği belirtildi.

Olağanüstü zirvenin, dönem başkanı Suudi Arabistan'ın çağrısıyla 12 Kasım Pazar günü Riyad'da düzenleneceği ifade edildi.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze'den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre 31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 30'a yükselirken, Kassam Tugayları'nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri öldü.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail'in saldırılarda 4 bin 800'ü çocuk, 2 bin 550'si kadın olmak üzere en az 9 bin 770 Filistinli öldürüldü, en az 24 bin kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 155 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayı'na bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 61 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Muhabir: Mahmut Geldi-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :